Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonasz Kofta „Pamiętajcie o ogrodach” - wiersz Kofty przekształć w krótkie przemówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Drogi współczesny człowieku!

To do Ciebie dzisiaj kieruję swoje zawołanie. Chciałabym, abyś dzięki moim słowom zauważył wreszcie, co tak naprawę liczy się w życiu, dla czego warto żyć i co powinno się cenić. Czy pamiętasz, skąd przyszedłeś? Zastanawiałeś się nad tym? Pragnęłabym na jedną krótką chwilę zaprowadzić Ciebie tam z powrotem, abyś mógł wszystko sobie przemyśleć na spokojnie.

Człowieku! Przyszedłeś z ogrodu. Kiedyś świat był jednym wielkim ogrodem, rajem, azylem, bezpiecznym schronieniem dla każdego, kto poszukiwał czegoś, co da mu szczęście. Ogród był tym szczęściem. Tylko tego wtedy potrzebowałeś. Wzywam Cię do opamiętania się! Czy pamiętasz jeszcze zapach zielonego bluszczu, szum wielkich, prastarych drzew i wiecznie zielonej trawy? Kwiaty pochłaniały Twoją samotność tak, iż nie czułeś się już zagubiony, porzucony, zapomniany. Natura i Ty byliście ze sobą jedną całością, całokształtem.

Przyroda dawała Ci cień w upalne dni. Ten cień był prawdziwie chłodnym cieniem, realnym i naprawdę uśmierzającym ból. Pamiętasz jeszcze, współczesny człowieku, jak mieszkałeś w tych ogrodach? Pamiętasz, że cień drzew był Tobie największą przyjemnością i orzeźwieniem? Co się stało, że teraz tego nie potrzebujesz, a może...

Podobne wypracowania