Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - przyczyny

Odwieczny, powtarzający się regularnie co jakiś czas w dziejach Europy, konflikt pomiędzy władcami Anglii i Francji o hegemonię na Starym Kontynencie swój pierwszy znaczący akcent miał już w średniowieczu. W latach 1337-1453 toczyła się bowiem z niewielkimi przerwami wielka wojna pomiędzy tymi dwoma rodzącymi się mocarstwami, którą można nazwać pierwszą wojną ogólnoeuropejską (ze względu na udział po obu stronach zastępów sojuszników oraz mnogość frontów). Historycy XIX-wieczni jako pierwsi nadali jej miano „wojny stuletniej”, ponieważ seryjne konflikty i potyczki zbrojne ciągnęły się ponad wiek, dokładnie zaś – 116 lat.

Przyczyn konfliktu należy się dopatrywać w nierozwiązanej od lat kwestii angielskich posiadłości na kontynencie, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie i najbliższej strefie wpływów państwa francuskiego. Na przełomie XIII i XIV wieku królowie Francji, m.in. Filip IV Piękny w roku 1292 czy Karol IV Piękny w roku 1323, wielokrotnie podejmowali próby zbrojnego usunięcia Plantagenetów z Akwitanii (nazywanej również Gujenną). Jednak ze względu chociażby na ukształtowane przez lata kontakty handlowe mieszkańców tych terenów z Wyspami, nie było to...

Podobne wypracowania