Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Gershwin - biografia, życiorys

George Gershwin to amerykański kompozytor i pianista. Urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. Z pochodzenia był Żydem. Jego ojciec wyemigrował z Sankt Petersburga do Nowego Jorku. A później jego rodzice mieszkali w biednej dzielnicy Lower East Side. W Stanach Zjednoczonych jego ojciec zmienił nazwisko z Gershowitz na Gershwin.

Rodzice George’a wielkie nadzieje pokładali w jego starszym bracie, któremu zakupili fortepian. Dwunastoletni wówczas George wykazywał jednak zdecydowanie większe zainteresowanie instrumentem i muzyką. Jako młodzieniec trafiał na niezbyt dobrych nauczycieli gry na fortepianie.  Dopiero w 1912 roku rozpoczął naukę u utalentowanego i kompetentnego pedagoga Charlesa Hambitzera, dzięki czemu zaczął marzyć o komponowaniu i karierze pianisty. Jednak jego ojciec wysłał go do szkoły księgowych, co zdecydowanie nie było pasją George’a, dlatego już w 1914 roku zrezygnował z nauki. Został wówczas zatrudniony jako muzyk grający na fortepianie i prezentujący nowe piosenki potencjalnym nabywcom wydawnictw nutowych. Jego ojciec był temu przeciwny. Pracodawcy Gershwina postanowili zainwestować w niego i wydali jego ragtime'owy utwór fortepianowy Rialto Ripples. George związał się jednak z teatrem i akompaniował w niedużych przedstawieniach na Broadwayu.

Jego kariera nabrała tempa w 1920 roku. Wówczas jego muzykę wykorzystał Al Jolson. Ich wspólny utwór sprzedał się w milionach egzemplarzy a obaj artyści zarobili fortunę. Gershwin marzył o komponowaniu muzyki poważnej, jednak przede wszystkim w jego twórczości znaleźć można elementy jazzu, współczesnych tańców. Był nawet nazywany „królem jazzu”.  W 1924 opublikował „Błękitną rapsodię”, która była kolejnym utworem rozpoczynającym długie pasmo sukcesów George’a.

W 1928 roku rozpoczął tournee po Europie. Przebywając w Wiedniu skomponował poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu”. Współpracował niekiedy ze swoim bratem Irą. Wspólnie napisali muzykę do filmu a ich gaża wyniosła sto tysięcy dolarów- była to suma astronomiczna. George skomponował także muzykę do musicalu „Of Thee I Sing”, która otrzymała nagrodę Pulitzera za utwór teatralny.

Rok 1933 nie był zbyt udany dla kompozytora. Niepowodzenia sprawiły, że był w słabej kondycji psychicznej i zmuszony został do skorzystania z pomocy psychoanalityka. Jednocześnie leczył się komponowaniem opery, która spotkała się później z bardzo ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem. W późniejszym czasie opera „Porgy and Bess” zdobywała raczej nieprzychylne opinie, ponieważ amerykanom nie podobało się wprowadzenie do opery elementów muzyki „murzyńskiej” czyli jazzu. Sam kompozytor był oburzony taką reakcją. Powrócił więc do Hollywood i komponował wraz z bratem muzykę filmową. Odnosili wspólnie wielkie sukcesy.

Mając 38 lat zaczął mieć poważne zawroty głowy, co sprawiło w końcu, że zapadł w śpiączkę. Miał zaawansowanego guza mózgu. Przeprowadzono natychmiastową operację, jednak George nigdy nie odzyskał przytomności. Zmarł 11 lipca 1937 roku w Hollywood.

Podobne wypracowania do George Gershwin - biografia, życiorys