Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Gershwin - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

George Gershwin to amerykański kompozytor i pianista. Urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. Z pochodzenia był Żydem. Jego ojciec wyemigrował z Sankt Petersburga do Nowego Jorku. A później jego rodzice mieszkali w biednej dzielnicy Lower East Side. W Stanach Zjednoczonych jego ojciec zmienił nazwisko z Gershowitz na Gershwin.

Rodzice George’a wielkie nadzieje pokładali w jego starszym bracie, któremu zakupili fortepian. Dwunastoletni wówczas George wykazywał jednak zdecydowanie większe zainteresowanie instrumentem i muzyką. Jako młodzieniec trafiał na niezbyt dobrych nauczycieli gry na fortepianie.  Dopiero w 1912 roku rozpoczął naukę u utalentowanego i kompetentnego pedagoga Charlesa Hambitzera, dzięki czemu zaczął marzyć o komponowaniu i karierze pianisty. Jednak jego ojciec wysłał go do szkoły księgowych, co zdecydowanie nie było pasją George’a, dlatego już w 1914 roku zrezygnował z nauki. Został wówczas zatrudniony jako muzyk grający na fortepianie i prezentujący nowe piosenki potencjalnym nabywcom wydawnictw nutowych. Jego ojciec był temu przeciwny. Pracodawcy Gershwina postanowili zainwestować w niego i wydali jego ragtime'owy utwór fortepianowy Rialto Ripples. George związał się jednak z teatrem i akompaniował...

Podobne wypracowania