Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy Mobutu Seso Seko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mobutu Sese Seko urodził się 14 października 1930 w Lisali w Kongu Belgijskim (dziś Demokratyczna Republika Konga) jako Joseph-Desire Mobutu. Studiował w Belgii, a następnie służył w armii belgijskiej, ukończył kurs księgowości i pracował tam jako dziennikarz. Pomogła mu w tym biegła znajomość języka francuskiego, którą nabył będąc jeszcze dzieckiem. W 1956 roku przyłączył się do ruchu nacjonalistycznego, a w 1960 roku objął stanowisko w rządzie Patrice`a Lumumby, jako sekretarz stanu do spraw obrony.

Początkowo skutecznie zapobiegał wybuchowi wojny domowej, później jednak, kiedy w Kongo rozgorzały walki i doszło do konfliktu pomiędzy prezydentem Josephem Kasavubu a premierem Lumumbą (obaj rozkazali Mobutu, by zabił ich rywala), Mobutu wsparł prezydenta, a wierne mu oddziały wojskowe zamordowały Lumumbę. W 1964 doszło do kolejnego wewnętrznego konfliktu zbrojnego, w którym Mobutu pokonał rewolucjonistów Pierra Mulele. W 1965 roku z pomocą USA oraz Belgii dokonał przewrotu wojskowego i obwołał się prezydentem.

Od początku podkreślał swoją „niepolityczność”. Unikał określenia „polityka” i polityków oskarżał o wszelkie zło. W 1971 zmieniał nazwę państwa na Zair, a swoje nazwisko na Mobutu Sese Seko Kuku Nbendu...

Podobne wypracowania