Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - okres Dżemdet Nasr

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura Mezopotamii dzielona jest na kilka charakterystycznych okresów historycznych, w zależności od wytworów, dzieł i dominacji kulturowej zwykło się ją określać w jakiś sposób. Jednym z takich okresów jest Dżemdet Nasr.

Dżemdet Nasr to miasto leżące w Iraku, niedaleko Bagdadu, jego wkład w kulturę i rozwój społecznych pozwolił na nadanie temu okresowi właśnie takiej nazwy. Archeolodzy znaleźli tam ruiny starożytnego, dawnego miasta, które historycy nazwali Kidnun. Dżemdet Nasr określa ostatnią epokę predynastyczną w Mezopotamii i przypada na okres 3100-2900 r. p.n.e. W tym okresie można zauważyć ogromny przełom w sztuce, rozwoju sztuki wojennej i uszlachetnianiu się kultury społecznej. Podstawową cechą tego okresu jest ceramika malowana na czarno i wzory geometryczne najczęściej czerwone. Takich pamiątek z tamtego okresu archeolodzy odkryli mnóstwo.

Odkryto również naczynia metalowe i rzeźby związane z kultem religijnym. Kult religijny w tamtych czasach stanowił niemalże najważniejszą dziedzinę ludzkiego życia społecznego. Religia była spoiwem społeczeństwa a wzrost wierzeń napędzał rozwój kulturalny. Pojawiły się też udoskonalone pieczęci cylindryczne. Charakterystyczne dla tamtego okresu były również...

Podobne wypracowania