Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

II kryzys berliński - powstanie muru berlińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koniec lat 50-tych charakteryzował się bardzo dużą niestabilnością w polityce międzynarodowej, zwłaszcza na linii ZSRR – Zachód. Głównym czynnikiem destabilizującym miał być tzw. II kryzys berliński.

Do pierwszych dyplomatycznych konfrontacji w kwestii niemieckiej doszło w roku 1958. Chruszczow przekazał wówczas krajom wielkiej czwórki propozycję (w formie niemalże żądania) opuszczenia Berlina. Domagał się wycofania wszelkich wojsk tak, aby miasto to stało się strefą zdemilitaryzowaną pod kontrolą ONZ. Przyczyną tego typu apelu był permanentny odpływ ludzi z NRD do RFN.
Adresaci propozycji, ze względu na postać samego Chruszczowa oraz fakt, że ZSRR wciąż się zbroiło, nie zamierzali jej zlekceważyć. Ostatecznie jednak przywódcy NATO ustalili, że żądania Kremla zostaną odrzucone.

Reakcją na odmowę było nasilenie ofensywy Rosji, która przy każdej możliwej okazji wytykała zachodowi politykę dążenia do wojny. Równocześnie jednak odbywała się współpraca dyplomatyczna – w roku 1959 Chruszczow został zaproszony przez Eisenhowera do USA. Rozmowy prowadzone wtedy w Camp David przyczyniły się do znaczącego obniżenia się poziomu wzajemnej wrogości i nieufności. Strony postanowiły wręcz, że w najbliższym...

Podobne wypracowania