Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Deklaracja Niepodległości to jedno ze świadectw idei oświeceniowych zrealizowanych w rzeczywistości. Podpisana 4. lipca 1776 roku,wyprzedziła znacznie rewolucję francuską – bazowała na tych samych ideach, co późniejsza rewolucja, jednak bez jej krwawego aspektu. Deklaracja była zwięzła, ale w tych zwięzłych słowach zawierało się wszystko, co głosili filozofowie epoki.

Stwierdzała, że ludzie są równi i posiadają nienaruszalne prawa dane od Boga, których człowiek nie może łamać (są to bowiem prawa naturalne). Na straży tych praw stoi rząd wybrany przez obywateli, a nie narzucony z góry. Natomiast jeżeli rząd nie dba o interesy obywateli lub wręcz im szkodzi, obywatele mają prawo go obalić; Deklaracja ogłaszała, że stany stają się wolne – wolne od zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii, zatem zawarcie w dokumencie prawa do wystąpienia przeciwko rządowi było ściśle związane z ówczesną sytuacją polityczną. Pracami nad Deklaracją kierował Thomas Jefferson (późniejszy prezydent w latach 1801-1809) i w dużej mierze to on przyczynił się do zrodzenia się legendy dnia 4. lipca – zlecił namalowanie sławnego obrazu przedstawiającego moment złożenia podpisów na dokumencie.

Piękno sformułowań Deklaracji nie przekładało...

Podobne wypracowania