Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andre Marie Ampere - biografia, życiorys

Wybitny matematyk, fizyk specjalizujący się w zjawiskach elektromagnetyzmu, urodził się w 1775 roku w Lyonie. Pochodził z zamożnej rodziny, już jako dziecko pokazywał swoje wybitne zdolności naukowe. Pierwszą rozprawę naukową dotyczącą krzywych stożków napisał mając trzynaście lat. Jako młody chłopiec udzielał korepetycji z zakresu przedmiotów ścisłych. Pracował jako nauczyciel w L'École Centrale w Bourg-en-Bresse, potem w liceum w Lyonie.

Rodzina Ampera była zaangażowana politycznie. W czasie rewolucji francuskiej ojciec naukowca nie stanął po stronie rewolucjonistów. Gdy rewolucja zwyciężyła,mężczyzna został zgilotynowany. Andre Marie Ampere bardzo przeżył śmierć swego ojca, ta tragedia aż na 18 miesięcy uniemożliwiła mu pracę naukową. W 1799 roku fizyk poślubił Julię Carron, owocem tego związku był syn Jean Jacques Ampere. Niestety żona Ampera zmarła pięć lat po ślubie. Po tym wydarzeniu naukowiec stał się bardzo religijny i całkowicie oddał się pracy naukowej.

W 1803 roku w paryskim Instytucie Nauk przedstawił traktat pod tytułem „Rozważania o matematycznej teorii gier”. Rok później wyjechał do Paryża. Pomimo braku formalnego wykształcenia, dostał pracę w Ecole Polytechnique. Początkowo objął stanowisko asystenta,...

Podobne wypracowania