Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andre Marie Ampere - biografia, życiorys

Wybitny matematyk, fizyk specjalizujący się w zjawiskach elektromagnetyzmu, urodził się w 1775 roku w Lyonie. Pochodził z zamożnej rodziny, już jako dziecko pokazywał swoje wybitne zdolności naukowe. Pierwszą rozprawę naukową dotyczącą krzywych stożków napisał mając trzynaście lat. Jako młody chłopiec udzielał korepetycji z zakresu przedmiotów ścisłych. Pracował jako nauczyciel w L'École Centrale w Bourg-en-Bresse, potem w liceum w Lyonie.

Rodzina Ampera była zaangażowana politycznie. W czasie rewolucji francuskiej ojciec naukowca nie stanął po stronie rewolucjonistów. Gdy rewolucja zwyciężyła,mężczyzna został zgilotynowany. Andre Marie Ampere bardzo przeżył śmierć swego ojca, ta tragedia aż na 18 miesięcy uniemożliwiła mu pracę naukową. W 1799 roku fizyk poślubił Julię Carron, owocem tego związku był syn Jean Jacques Ampere. Niestety żona Ampera zmarła pięć lat po ślubie. Po tym wydarzeniu naukowiec stał się bardzo religijny i całkowicie oddał się pracy naukowej.

W 1803 roku w paryskim Instytucie Nauk przedstawił traktat pod tytułem „Rozważania o matematycznej teorii gier”. Rok później wyjechał do Paryża. Pomimo braku formalnego wykształcenia, dostał pracę w Ecole Polytechnique. Początkowo objął stanowisko asystenta, od 1808 roku pracował jako profesor. W tym samym roku w uznaniu za jego zasługi na polu naukowym Napoleon mianował go inspektorem generalnym wyższych uczelni we Francji. W 1826 roku objął Ampere zaszczytną funkcję kierownika katedry fizyki w prestiżowym College de France.

Podczas swojej pracy naukowej rozwijał teorię równań różniczkowych cząstkowych. Prowadził także badania z zakresu chemii, jest odkrywcą fluoru oraz twórcą klasyfikacji pierwiastków. W dziedzinie fizyki zajmował się teorią światła oraz zjawiskiem refrakcji.

Z punktu widzenia nauki Amper największy wkład wniósł w badania o elektryczności. Skonstruował tak zwane Prawo Ampera, które do dziś jest aktualne. Badacz zmarł w 1836 roku w Marsylii z powodu zapalenia płuc. Pośmiertnie wydano jego ogromną pracę pt.: „Szkice z filozofii nauki, czyli przedstawienie analityczne ogólnej klasyfikacji wszelkiej wiedzy ludzkiej”.

Podobne wypracowania do Andre Marie Ampere - biografia, życiorys