Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Filomena - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Filomena przyszła na świat w okresie panowania cesarza Dioklecjana – tyrana gnębiącego chrześcijan. Dokładna data jej narodzin nie jest znana, ale sytuuje się ją w okolicach 10 stycznia 289 r. Była jedynym dzieckiem w pogańskiej rodzinie, która potomka doprosiła się poprzez modlitwy do chrześcijańskiego Boga. Dziewczynka otrzymała imię Filomena – co oznacza „córka światła” – a jej najbliżsi przyjęli chrzest.

Gdy Filomena miała jedenaście lat, złożyła przed Bogiem śluby czystości. Już dwa lata później silnym uczuciem zapałał do niej najpotężniejszy z ludzi żyjących na ziemi – Dioklecjan. Stało się to w Rzymie, do którego przybyła wraz z rodzicami władającymi państwem helleńskim, by pertraktować z grożącym ich państwu wojną cesarzem. Pan Rzymu, gdy zobaczył młodą dziewczynę, chciał porzucić swe złowrogie zamiary, byle tylko otrzymać jej rękę. Rodzice Filomeny byli zachwyceni jego propozycją i próbowali narzucić córce swą wolę. Jednak ona miała pełną świadomość tego, że ślubowała Bogu i nie próbowała nawet rozważać innej możliwości niż dotrzymanie swego postanowienia. Zawiedzeni opiekunowie zaprowadzili ją przed oblicze cesarza, który podjął wszelkie możliwe próby w celu...

Podobne wypracowania