Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Helena - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Helena przyszła na świat 255 r. n.e. w Bitynii (dzisiejsza Turcja) lub na terenach należących współcześnie do Serbii. Wywodziła się z prostego ludu – była córką właściciela oberży. Mimo to Bóg przewidział dla niej wielką rolę w historii świata. Uczuciem obdarzył ją Konstancjusz Chlorus – dowódca armii, który w 293 r. został cesarzem Rzymu.

Jednakże los nie był łaskawy dla przyszłej świętej. W 292 r. została oddalona przez ukochanego, gdyż ten, ze względów politycznych, musiał poślubić Teodorę – córkę cesarza Maksymiliana. Ze związku Konstancjusza Chlorusa i świętej Teresy narodził się Konstantyn, który w roku 306 zyskał godność cesarza. Właśnie wtedy przywrócił swoją matkę na dwór i nadał jej tytuł Augusty. Także ten rok był momentem, w którym przyszła święta pod wpływem syna przyjęła chrzest.

Od tego czasu rozpoczęła i poświęciła wiele sił na działalność mającą na celu rozwój chrześcijaństwa. Ufundowała liczne świątynie – Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie oraz Bazylikę Wniebowstąpienia. Swoją opieką otoczyła także ludzi ubogich. To właśnie na skutek jej próśb Konstantyn I Wielki wydał odpowiednie ustawy,...

Podobne wypracowania