Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apartheid w RPA - przemiany w RPA (lata 80.)

Apartheid, Afryka, dyskryminacja, Nelson Mandela

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, Republika Południowej Afryki (proklamowana w 1961 roku) pozostawała ostatnim reliktem kolonializmu na kontynencie afrykańskim. Przez wiele lat kraj ten był miejscem tarć rasowych i wzajemnych uprzedzeń Afrykanerów, ludności czarnej i „kolorowej” (Hindusów, Arabów i innych). W rozumieniu tych pierwszych, czarny ląd stanowił tylko źródło taniej siły roboczej. Po II wojnie światowej doprowadziło to do powstania skrajnie rasistowskiego państwa białych - w 1948 roku sprecyzowana została doktryna apartheidu. Zgodnie z nią Afryka Południowa zamieszkana była przez różne społeczności, które powinny żyć w swoich siedzibach, oddzielone od siebie. Doktryna ta uzyskała wsparcie legislacyjne w latach pięćdziesiątych, aż po rasową rejestrację wszystkich obywateli i zakaz tworzenia mieszanych małżeństw. Do tego kraj rządzony był nieudolnie i daleko było mu do samodzielności ekonomicznej.

Sytuacja w kraju była całkowicie kontrolowana przez białych, a próby ludności czarnej odwrócenia tej tendencji okazywały się zupełnie nieskuteczne. Wszystko mimo faktu, iż z początkiem lat osiemdziesiątych ludność biała wynosiła zaledwie 18%. Polityka wewnętrzna sprawiała też, że wokół RPA zaczął...

Podobne wypracowania