Mieszko I - bitwa pod Cedynią. Konflikt Mieszka I i Hodona
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W roku 967 w źródłach saskich Mieszko I nazywany jest enigmatycznie przyjacielem cesarza (łac. amicus imperatoris), co dowodzi jego co najmniej równej z książętami niemieckim pozycji na dworze cesarskim – pogański władca nie mógł być przecież tak nazywany.
W tymże roku wśród zamieszkujących Pomorze Zachodnie Obodrzyców doszło do walk wewnętrznych, w które dodatkowo zaangażowali się jeden z książąt saskich – Herman – oraz skonfliktowany z nim bratanek, Wichman. Mający w cesarstwie opinię buntownika i awanturnika Wichman i wspierani przez niego Obodrzyce, ponieśli jednak porażkę i przegrany książę musiał szukać schronienia u sąsiednich Wolinian. Ci wówczas toczyli wojnę z państwem Polan Mieszka I, którego ambicją była ekspansja na północny-zachód. Dzięki wsparciu sojuszników czeskich w sile stu konnych Mieszkowi udało się zwyciężyć Wolinian i Wichmana w walnej bitwie w dniu 22. września roku 967, co skutkowało prawdopodobnie zhołdowaniem całości terytorium Pomorza Zachodniego. Opisujący przebieg konfliktu, kronikarz Widukind nie omieszkał poinformować o rzekomej prośbie umierającego Wichmana skierowanej do zwycięskiego Mieszka, aby ten osobiście oddał jego miecz cesarzowi Ottonowi I, ponieważ był on jego bliskim krewnym.
Opanowanie przez Mieszka ujścia Odry godziło w interesy margrabiego Marchii Wschodniej, Hodona, który wówczas prawdopodobnie nawet porozumiał się z pogańskimi Wolinianami, a ci – w zamian za pomoc w pokonaniu księcia Polan – zobowiązali się do przyjąć jego zwierzchnictwo. W roku 972 doszło do najazdu jego wojsk na ziemie Polan, co zważywszy na fakt, iż Mieszko uważany był wówczas za przyjaciela cesarza oraz płacił mu regularny trybut z ziem Pomorza Zachodniego, było posunięciem wielce zaskakującym. Wszystko wskazuje jednak na to, iż Hodon zaatakował swojego wschodniego sąsiada samowolnie i bez porozumienia z cesarzem.
Decydująca dla losów konfliktu była bitwa pod Cedynią, dnia 24. czerwca roku 972, która to rozegrana niejako została w dwóch odrębnych fazach. Początkowo siły margrabiego Hodona odniosły przekonujące zwycięstwo nad wojskiem Mieszka I, ale kontrnatarcie książęcego brata – Czcibora – przechyliło szalę zwycięstwa na stronę Polan.
Po bitwie książę Mieszko oraz margrabia Hodon zostali wezwani przed oblicze cesarza do Kwedlinburga, gdzie zaniepokojony konfliktem na wschodzie pomiędzy swoimi sojusznikami, Otton I nakazał im niezwłocznie zaprzestać walk.
Podobne wypracowania do Mieszko I - bitwa pod Cedynią. Konflikt Mieszka I i Hodona
- Monarchia stanowa w Anglii - geneza parlamentaryzmu
- Bitwa pod Verdun
- Rozkwit sztuki polskiej w XV w. - sztuka polska w średniowieczu
- Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych
- II kryzys berliński - powstanie muru berlińskiego
- Wojna stuletnia - przyczyny
- Rządy Mieszka II i jego syna Kazimierza Odnowiciela - charakterystyka
- George Gershwin - biografia, życiorys
- Bela Bartok - biografia, życiorys
- Apartheid w RPA - przemiany w RPA (lata 80.)
- Mezopotamia - okres Dżemdet Nasr
- Rządy Mobutu Seso Seko
- Dekret o rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich - 24.11.1938 r.
- Piero della Francesca - biografia, życiorys
- Recesja gospodarcza na świecie w latach 1980-1982 - opracowanie zagadnienia
- Bona Sforza – biografia, życiorys
- Immunitet w średniowieczu - w Państwie Piastów
- Spór Grzegorza VII z Henrykiem IV
- Rzeczpospolita Polska - Programy naprawcze Rzeczypospolitej Polskiej w XVIII w
- Andre Marie Ampere - biografia, życiorys