Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko I - bitwa pod Cedynią. Konflikt Mieszka I i Hodona

Mieszko I, Jan Matejko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 967 w źródłach saskich Mieszko I nazywany jest enigmatycznie przyjacielem cesarza (łac. amicus imperatoris), co dowodzi jego co najmniej równej z książętami niemieckim pozycji na dworze cesarskim – pogański władca nie mógł być przecież tak nazywany.

W tymże roku wśród zamieszkujących Pomorze Zachodnie Obodrzyców doszło do walk wewnętrznych, w które dodatkowo zaangażowali się jeden z książąt saskich – Herman – oraz skonfliktowany z nim bratanek, Wichman. Mający w cesarstwie opinię buntownika i awanturnika Wichman i wspierani przez niego Obodrzyce, ponieśli jednak porażkę i przegrany książę musiał szukać schronienia u sąsiednich Wolinian. Ci wówczas toczyli wojnę z państwem Polan Mieszka I, którego ambicją była ekspansja na północny-zachód. Dzięki wsparciu sojuszników czeskich w sile stu konnych Mieszkowi udało się zwyciężyć Wolinian i Wichmana w walnej bitwie w dniu 22. września roku 967, co skutkowało prawdopodobnie zhołdowaniem całości terytorium Pomorza Zachodniego. Opisujący przebieg konfliktu, kronikarz Widukind nie omieszkał poinformować o rzekomej prośbie umierającego Wichmana skierowanej do zwycięskiego Mieszka, aby ten osobiście oddał jego miecz...

Podobne wypracowania