Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy Mieszka II i jego syna Kazimierza Odnowiciela - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1025 r. zmarł Bolesław Chrobry. Władzę po nim przejął najmłodszy syn, Mieszko II. Jego żoną została Rycheza, siostrzenica cesarza Ottona III. To polityczne małżeństwo miało korzystnie wpłynąć na sojusz państwa polskiego z cesarstwem. Władze w cesarstwie objął Konrad II, który w 1027 roku od razu wystąpił przeciw Polsce. Wroga Polsce polityka cesarza zbiegła się z roszczeniami braci Mieszka - Bezpryma i Ottona. Po walkach, zmuszeni zostali do ucieczki, gdzie schronili się na Rusi i tam też kierowali dalszym spiskiem. Wkrótce Mieszka II opuściła jego żona - Rycheza, a rządom królewskim towarzyszyło wszechobecne niezadowolenie. Grody i miasta zaczęły się buntować. W 1029 r. cesarz Konrad II ruszył na ziemie polskie, jednak Mieszkowi II udało się odeprzeć atak Konrada.

Mieszko II zawarł sojusz z Lucicami, wspólnie z którymi wyprawił się i spustoszył Saksonię, dokonując rzezi na wsiach i kościołach. Ze wschodu, przeciwko Mieszkowi II ruszył książę ruski Jarosław Mądry, który za namową braci władcy Polski podjął zbrojne działania. Konrad II, cesarz niemiecki, najechał z kolei Łużyce i Milsko, a Jarosław Mądry zajął Grody Czerwieńskie. Mieszko II poniósł klęskę i oddał cesarzowi Łużyce i Milsko....

Podobne wypracowania