Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interwencja w Czechosłowacji w 1968

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

2 sierpnia 1968 r. rozpoczęła się inwazja na Czechosłowację wojsk ZSRR, PRL, NRD, Węgier i Bułgarii. Atak nastąpił głównie z terytorium PRL i NRD. Kierownictwo KPCz zostało aresztowane. Armia czechosłowacka nie stawiała oporu. Inwazji dokonano formalnie na prośbę czechosłowackich działaczy partyjnych i państwowych, nazwisk nigdy nie podano. Uzasadnienie interwencji było pełne kłamstw i brutalnej demagogii. Podkreślano rzekome prawo bratnich partii do obrony socjalizmu zagrożonego jakoby przez siły kontrrewolucji działające w zmowie z wrogami zewnętrznymi.

Oświadczenie radzieckie zyskało miano doktryny Breżniewa o ograniczonej suwerenności krajów obozu radzieckiego. Szczytem cynizmu był też komunikat z rozmów radziecko-czechosłowackich w Moskwie, na które Dubceka przywieziono z więzienia. Komunikat ten zapewniał , że wojska inwazyjne nie będą się mieszać do spraw wewnętrznych CSRS i zostaną wycofane w miarę normalizacji sytuacji. Społeczeństwo czechosłowackie ignorowało wojska okupacyjne. Kolaborantów było początkowo mało, a przywódcy czechosłowaccy z prezydentem Svobodą na czele zachowali zimną krew wiedząc, iż naród i zorganizowana partia są z nimi. Konspiracyjny XIV zjazd KPCz, który odbył się w jednej z fabryk praskich...

Podobne wypracowania