Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biali i czerwoni - powstanie styczniowe. Układ sił przed powstaniem styczniowym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy Imperium Rosyjskie zakończyło wojnę krymską (1853-1856) wychodząc z niej jako strona przegrana, a wkrótce car Aleksander II Romanow został zmuszony do przeprowadzenia w państwie działań reformujących ustrój, Polacy wzięli to za dobrą kartę, uznając iż Rosja jest wewnętrznie słaba, co stanowi doskonały moment na przeprowadzenie powstania narodowego. Stąd też rozpoczęto przygotowania do działań, które miałyby przynieść Polsce niepodległość.

Pierwsze organizacje spiskowe powstawały na terenie Polski już na początku roku 1856. Wystarczy choćby wspomnieć o Uniwersytecie Kijowskim, gdzie utworzony został tzw. „Ogół”, z którego następnie wykształcił się Związek Trojnicki, działający w jeszcze większej konspiracji. Organizacja ta poszukiwała kontaktów z młodzieżą na terenach wszystkich trzech zaborów i wspierał wszelkie idee dążące do powstania narodowego. Kolejnym silnym ośrodkiem, w którym rodziły się i dobrze prosperowały organizacje konspiracyjne był sam Petersburg. Tutaj aktywni i dobrze zorganizowani byli oficerowie studiujący w Akademii Sztabu Generalnego. Zygmunt Sierakowski założył tam Koło Oficerów Polskich. Konspiracyjnych organizacji nie mogło braknąć również w Warszawie, gdzie w...

Podobne wypracowania