Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekomunizacja - cechy, charakterystyka, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekomunizacja jest procesem społeczno-politycznym wprowadzonym przez państwa postkomunistyczne np. Polska, Czechy, Rumunia, Węgry itd. w celu ostatecznego zniesienia śladów komunistycznych. Dekomunizacja prowadzi do zatarcia śladu polityki komunistycznej w krajach byłego bloku sowieckiego, ma być próbą oczyszczenia polityki z pozostałości wpływów komunistycznych. Chodzi tutaj o całkowite zerwanie z komunistyczną przeszłością. Dekomunizacja przebiega w procesie lustracji, procesów politycznych. Usuwanie z ważnych stanowisk typu sędzia, minister ludzi o charakterze komunistycznym bądź wywodzących się ze środowisk komunistycznych. 

Dekomunizacja przebiega na każdym szczeblu życia politycznego i społecznego, m.in. w takiej kwestii jak dekomunizacja ulic i nazw dróg, zniesienie nomenklatury socjalistycznej i nazewnictwa komunistycznego czy wręcz radzieckiego. Dekomunizacja była przejawem antykomunistycznej polityki nie tylko krajów bloku wschodniego ale także przebiegała w USA w postaci McCarthyzmu. W Polsce dekomunizacja miała charakter rozliczeniowy w stosunku do funkcjonariuszy SB, partyjnych towarzyszy z PZPR itd. 

Dekomunizacyjna polityka polegała na wprowadzeniu ustawy o zakazie komunizmu. Komunizm zaczął...

Podobne wypracowania