Dekomunizacja - cechy, charakterystyka, opis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Dekomunizacja jest procesem społeczno-politycznym wprowadzonym przez państwa postkomunistyczne np. Polska, Czechy, Rumunia, Węgry itd. w celu ostatecznego zniesienia śladów komunistycznych. Dekomunizacja prowadzi do zatarcia śladu polityki komunistycznej w krajach byłego bloku sowieckiego, ma być próbą oczyszczenia polityki z pozostałości wpływów komunistycznych. Chodzi tutaj o całkowite zerwanie z komunistyczną przeszłością. Dekomunizacja przebiega w procesie lustracji, procesów politycznych. Usuwanie z ważnych stanowisk typu sędzia, minister ludzi o charakterze komunistycznym bądź wywodzących się ze środowisk komunistycznych.
Dekomunizacja przebiega na każdym szczeblu życia politycznego i społecznego, m.in. w takiej kwestii jak dekomunizacja ulic i nazw dróg, zniesienie nomenklatury socjalistycznej i nazewnictwa komunistycznego czy wręcz radzieckiego. Dekomunizacja była przejawem antykomunistycznej polityki nie tylko krajów bloku wschodniego ale także przebiegała w USA w postaci McCarthyzmu. W Polsce dekomunizacja miała charakter rozliczeniowy w stosunku do funkcjonariuszy SB, partyjnych towarzyszy z PZPR itd.
Dekomunizacyjna polityka polegała na wprowadzeniu ustawy o zakazie komunizmu. Komunizm zaczął być postrzegany jako ideologia zbrodnicza i oficjalnie została zakazana w Polsce oraz wielu innych krajach. Po upadku bloku sowieckiego, rozpoczął się proces powolnego odgrzebywania się z komunistycznej propagandy. Zmieniono system parlamentarny, wprowadzono system wielopartyjny, rozliczono funkcjonariuszy SB i służb aparatu komunistycznego. Prowadzono procesy, które miały rozstrzygnąć winę za tragedie jakie komunizm przyniósł w Polsce – m.in. tragedia w kopalni Wujek, stoczniowcy gdańscy itp. Pozbyto się całkowicie symboliki komunistycznej. Zniszczono logo z symboliką radziecką i komunistyczną. Wprowadzono całkowity zakaz istnienia partii o charakterze komunistycznym.
Proces dekomunizacji jest procesem wieloletnim i w wielu krajach trwa do dzisiaj, jednak jego główne postulaty zostały już w większości zrealizowane.
Dekomunizacja była niezbędną formalnością i kraje byłego bloku sowieckiego musiały ją zastosować jeśli chciały powoli wprowadzać demokrację parlamentarną opartą o standardy demokracji zachodnich.
W Polsce wiele spraw związanych z poprzednim reżimem jest niewyjaśnionych do dziś i proces dekomunizacji stopniowo trwa nadal.
Podobne wypracowania do Dekomunizacja - cechy, charakterystyka, opis
- Akty normatywne - definicja, charakterystyka
- Akty prawne - definicja, charakterystyka, podział aktów prawnych
- Centralizacja władzy - charakterystyka, cechy, przykłady
- Cenzura - definicja, charakterystyka, rodzaje. Opracowanie
- Naczelna Rada Adwokacka, izba adwokacka - charakterystyka, działania, funkcje
- Cenzura w Polsce - charakterystyka, geneza, opis. Opracowanie
- Cenzus - definicja, charakterystyka, rodzaje
- Cisza wyborcza - definicja, charakterystyka
- Decentralizacja władzy - charakterystyka, definicja, przykłady
- Deflacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Dekret Bieruta - znaczenie, interpretacja
- Dekret grudniowy - znaczenie, interpretacja
- Dekret o stanie wojennym - interpretacja, historia, geneza
- Demagogia - definicja, charakterystyka, przykłady
- Demagogia a populizm - porównanie
- Dualizm egzekutywy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Dyktatura proletariatu - pojęcie, charakterystyka, przykłady
- Hierarchia aktów prawnych w Polsce - charakterystyka. Opracowanie
- IV RP - charakterystyka. Opracowanie
- Katastrofa ekologiczna - katastrofa w Bhopalu - przyczyny, skutki