Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekret grudniowy - znaczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekret grudniowy był efektem epoki napoleońskiej, i został ustalony przez władze Księstwa Warszawskiego 21 grudnia 1807 r. zakładał wolność osobistą wszystkim mieszkańcom Księstwa Warszawskiego. Regulował zasady prywatnej własności i kapitalistycznej polityki. Dzięki dekretowi grudniowemu zniesiona została własność feudalna a zastapiono ją własnością prywatną. Pozbawiono chłopów prawa do ziemi. Dekret zezwalał również na to aby dziedzic mógł usunąć chłopstwo ze swojej ziemi jak tylko mu się podobało, miał wolną rękę do decydowania o swojej ziemi. 

Właściciel był jednak uzależniony od tzw. półrocznego wymówienia. 

Dzięki dekretowi grudniowemu chłopstwo nie musiało już dożywotnio uczestniczyć w pracy na terenie jednego właściciela.  Chłop mógł zmieniać swoje miejsce, pod warunkiem jednak, że odda właścicielowi tzw. załogi. Załogi oznaczały zasiewy i budynki. 

Z ekonomicznego punktu widzenia dekret grudniowy był atakiem na chłopstwo ponieważ chłopi nie byli zdolni do znalezienia innej pracy poza rolnictwem, stad też dekret uderzał w przydatność chłopów i sprawiał, że zostali poniekąd uzależnieni od swoich panów.

Formalnie dekret dawał chłopom wolność i swobodę działania. 

Z...

Podobne wypracowania