Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demagogia a populizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Populizm jest zjawiskiem występującym w demokracji. Demagogia jest jednym z narzędzi populizmu i bardzo często jest wykorzystywana przez populistów do osiągnięcia zamierzonych celów. Dawniej pojęcie demagogii nie miała tak negatywnego znaczenia. Termin ten dopiero w XX wieku nabrał pejoratywnego znaczenia. Demagog to człowiek, który za pomocą rzucanych haseł, frazesów i dziwacznych programów politycznych zjednuje sobie rzeszę ludzie osiągając przy tym niesamowite zyski. 

Populizm jest plagą dzisiejszych czasów, obietnice bez pokrycia i hasła rzucane na wiatr są chlebem powszednim polityków, którzy przed wyborami zazwyczaj zrobią wszystko aby osiągnać sukces. Demagogia jest tylko metodą dzięki której populiści zyskują na poparciu. Demagog doskonale zna problemy i bolączki społeczeństwa i wykorzystuje nastroje społeczne na zyskanie popularności. Populizm wyciąga na światło dzienne problemy znane ogółowi społeczeństwa i za pomocą demagogii zmienia społeczną świadomość i świadomość opinii publicznej na dany problem.

I tak w krajach demokratycznych mamy do czynienia z populistami, którzy jednocześnie są demagogami. Demagog to doskonały mówca, który potrafi porywać tłumy,...

Podobne wypracowania