Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demagogia - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demagogia wywodzi się z greckiego – demos – lud i agogos – prowadzący, oznacza wpływanie na społeczeństwo, opinię publiczną oraz postawę nastawioną na szybki rezultat np. osiągnięcie poparcia czy zmiany orientacji opinii publicznej w jakiejś kwestii. 

Początki demagogii znajdują zastosowanie w starożytnej Grecji, mimo iż pierwotne znaczenie tego pojęcia było nieco inne, przyjęło się ono do słownika jako coś o negatywnym znaczeniu. Dawniej demagogiem był ten który prowadził lud, doskonały mówca, retoryk i charyzmatyczny lider, który przeciwstawiał się tyranii i ciemiężcy. 

Dzisiaj terminem demagogia określa się zachowania typu zakłamanie, oszustwo i malwersacja. Schlebianie wyborcom, mamienie ich obietnicami i przytakiwanie na wszystkie problemy społeczeństwa. Demagodzy bardzo często składają obietnice nigdy ich nie dotrzymując. Demagodzy bardzo dobrze odnajdują się w społeczeństwie, znają jego problemy i rozterki. Specyficznym przykładem demagogii jest dzisiejszy termin mający zastosowanie w polityce – populizm. Demagog to osoba, która za pomocą swoich postulatów wpływa na zmianę postrzegania pewnych rzeczy przez opinię publiczną. 

Demagodzy bardzo często rzucają chwytliwe frazesy...

Podobne wypracowania