Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

IV RP - charakterystyka. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

IV RP jest pojęciem stosunkowo nowym, jest ukutym terminem przez dziennikarzy, politologów i intelektualistów, którzy w ten sposób określali rządy partii Kaczyńskich - Prawa i Sprawiedliwości. 

Prawo i Sprawiedliwość to partia, która swoje lata świetności ma już za sobą, wykorzystała ten termin w swojej kampanii wyborczej, atakując dotychczasowe rządy. Kaczyńscy usiłowali zmienić ustrój państwa i doprowadzić do realizacji postulatów swojej partii. Realizacja tego projektu rozpoczęła się w 2005 r.

Po raz pierwszy hasła IV RP użył Rafał Matyja, politolog i publicysta. Później termin ten stopniowo zaczął przyjmować się w mediach, prasie i telewizji.

Jarosław Kaczyński, główny twórca tzw. IV RP postulował więc całkowitą zmianę ustroju, poczynając od zmiany moralności politycznej, zniszczeniu korupcji, rozliczenie dawnych funkcjonariuszy komunistycznych i solidarność społeczną. Koncepcja Pis zawarta została w tzw. 12 tezach konstytucyjnych. PiS chciał rozliczenia poprzednich rządów, wprowadzenia ostrej cenzury i likwidacji przekupstwa i układów politycznych. W momencie kiedy funkcję ministra sprawiedliwości objął Zbigniew Ziobro, polityka IV RP przybrała na sile. Ziobro...

Podobne wypracowania