Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neofaszyzm - geneza, charakterystyka, zagrożenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neofaszyzm jest ruchem politycznym nawiązującym do ustroju faszystowskiego. Ruch neofaszystowski istnieje w każdym kraju w Europie, nawet w Polsce. Geneza neofaszyzmu jest dosyć prosta, początkowo neofaszyzm zaczął werbować swoich zwolenników z różnego rodzaju subkultur młodzieżowych, odwołując się do haseł faszystowskich, rasistowskich i antysemickich. Podatny grunt neofaszyzm znalazł w muzyce, dzięki, której zaczął docierać do coraz szerszej liczby młodzieży na całym świecie. Pierwszym zespołem, który rozpoczął promowanie neofaszyzmu był zespół brytyjski - Skrewdriver, członkowie tego zespołu stworzyli ruch neofaszystowski o nazwie Blood and Honour (Krew i Honor - nazwa nawiązująca do hasła hitlerowskich SS).

Wkrótce popularność zespołu Skrewdriver rozprzestrzeniła się na całą Europę i w każdym kraju zaczął powstawać ruch neofaszystowski, wsparty muzyką rockową, której odłam nazwany został RAC (skrót oznacza Rock Against Communism - Rock przeciwko komunizmowi). Blood and Honour stworzył swoje siatki we wszystkich krajach Europy w tym także i w Polsce, wydaje się podziemne pisma, organizuje manifestacje i ulotkowanie. 

Neofaszyzm zaczął werbować młodych, sfrustrowanych ludzi, często bezrobotnych,...

Podobne wypracowania