Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Populizm - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Populizm (z łacińskiego populus - lud) jest terminem obowiązującym od niedawna i oznacza stosowanie metod zachowania politycznego, które w sposób przystępny i łatwy trafiają do społeczeństwa. Populizm pielęgnuje i skupia się na problemach społecznych, które populista wykorzystuje w celu osiągnięcia zysków politycznych np. wygrania wyborów. Populiści aby zdobyć popularność skupiają się na problemach dręczących społeczeństwo po to aby zyskać elektorat wyborczy. Schlebia się wówczas pewnym grupom, powołuje się na rozsądek i pomoc wzajemną w danej grupie. Populizm bardzo często wykorzystuje wpadki konkurencyjnych nurtów politycznych i ukazuje ich niekompetencję. Populiści świetnie wykorzystują nastroje społeczne w celu podsycania buntów lub niezadowolenia. 

Zazwyczaj populista to człowiek o charyzmatycznej osobowości, który przemawia do społeczeństwa ponieważ głosi takie tezy, które ludzie chcą słyszeć - sprawiedliwość, wolność, poszanowanie godności poszczególnych grup społecznych, obniżenie podatków itd. Z drugiej strony populistą można nazwać w zasadzie każdego polityka lub też lidera jakiegoś ugrupowania, który stosuje barwne przemówienia i mówi to czego oczekują...

Podobne wypracowania