Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Norma prawna - dyspozycja normy prawnej. Przykłady, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Norma prawna jest najmniejszą całościową jednostką prawną (choć może być regulowana przez kilka jeszcze mniejszych przepisów prawnych, które jednak dotyczą często nie całości normy, ale jej poszczególnych fragmentów) – regułą, której przestrzeganie jest chronione poprzez sankcję ze strony aparatu państwowego. Norma prawna jest uchwalana przez konkretny, uprawniony do tego organ; prawie kontynentalnym wyłączność prawodawczą ma parlament.

Cechami charakterystycznymi norm prawnych jest ich ogólność (skierowanie do grupy rodzajowej adresatów, a nie do konkretnej jednostki) i abstrakcyjność (nie określa ona konkretnego czynu, ale powtarzalne zachowania, umożliwiające dopasowanie jej do danego zdarzenia; jest uniwersalna).

Każda norma prawna składa się z trzech podstawowych elementów. Są to: hipoteza, dyspozycja i sankcja. Hipoteza opisuje warunki danego czynu, sankcja dotyczy spodziewanych konsekwencji popełnienia danego czynu, natomiast dyspozycja (inaczej mówiąc – następnik) wskazuje na treść zachowania adresatów danej normy, jest związana z obowiązkami lub uprawnieniami danej osoby. To właśnie niedostosowanie się do obowiązku zawartego w dyspozycji może prowadzić do konkretnej sankcji.

Przykład...

Podobne wypracowania