Norma prawna - dyspozycja normy prawnej. Przykłady, opis, definicja
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Norma prawna jest najmniejszą całościową jednostką prawną (choć może być regulowana przez kilka jeszcze mniejszych przepisów prawnych, które jednak dotyczą często nie całości normy, ale jej poszczególnych fragmentów) – regułą, której przestrzeganie jest chronione poprzez sankcję ze strony aparatu państwowego. Norma prawna jest uchwalana przez konkretny, uprawniony do tego organ; prawie kontynentalnym wyłączność prawodawczą ma parlament.
Cechami charakterystycznymi norm prawnych jest ich ogólność (skierowanie do grupy rodzajowej adresatów, a nie do konkretnej jednostki) i abstrakcyjność (nie określa ona konkretnego czynu, ale powtarzalne zachowania, umożliwiające dopasowanie jej do danego zdarzenia; jest uniwersalna).
Każda norma prawna składa się z trzech podstawowych elementów. Są to: hipoteza, dyspozycja i sankcja. Hipoteza opisuje warunki danego czynu, sankcja dotyczy spodziewanych konsekwencji popełnienia danego czynu, natomiast dyspozycja (inaczej mówiąc – następnik) wskazuje na treść zachowania adresatów danej normy, jest związana z obowiązkami lub uprawnieniami danej osoby. To właśnie niedostosowanie się do obowiązku zawartego w dyspozycji może prowadzić do konkretnej sankcji.
Przykład dyspozycji normy prawnej można zaobserwować na przykładzie art. 784 kodeksu cywilnego: „Przewoźnik powinien zawiadomić niezwłocznie odbiorcę o nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia”. W normie tej (a właściwie w tym przepisie prawnym) słowo „przewoźnik” stanowi hipotezę, natomiast reszta jest dyspozycją, opisującą wymagane zachowanie przewoźnika.
Trzy główne elementy normy prawnej mogą być modyfikowane – i tak np. w normach zawartych w Kodeksie karnym dyspozycja normy połączona bywa z hipotezą. Przykładem może być art. 148 Kodeksu karnego: „Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”. W cytowanym artykule wyraźnie widać, że hipoteza (opis adresata i sytuacji) jest połączona z dyspozycją: „kto zabija człowieka” dotyczy zarówno opisu sytuacji, jak i popełnionego czynu zagrożonego sankcją (czyli dyspozycji).
Podobne wypracowania do Norma prawna - dyspozycja normy prawnej. Przykłady, opis, definicja
- Katastrofy ekologiczne w Polsce - charakterystyka
- Katastrofy ekologiczne - Zatoka Perska - wyciek ropy
- Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - kompetencje, zadania
- Neofaszyzm - geneza, charakterystyka, zagrożenia
- Plan Balcerowicza - założenia i skutki
- Plan Balcerowicza - ocena (plus i minusy)
- Polska w ONZ - charakterystyka działalności
- Populizm - definicja, przykłady, charakterystyka
- Populizm a demokracja - rozwiń temat
- Publikacja aktów prawnych - zasady
- Prawo - Działania prawne - definicja, opis, przykłady
- Rada Gospodarczo-Społeczna (ONZ) - kompetencje, zadania
- Prawo - Przepis prawny - definicja, rodzaje, przykłady
- Ratyfikacja a zatwierdzenie - porównanie, charakterystyka
- Ratyfikacja umów międzynarodowych - charakterystyka
- Struktura ONZ - opracowanie
- System prawny w Polsce - charakterystyka
- Stosunek prawny - definicja, opis, przykłady. Stosunek prawny i jego elementy
- Traktat lizboński - postanowienia, zmiany, charakterystyka
- Transformacja gospodarcza w Polsce - charakterystyka