Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Brzozowski - cechy twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Brzozowski jest jedną z czołowych postaci literatury i kultury polskiej z czasów przełomu wieków XIX i XX, dziś nieco zapomnianą ze względu na niezbyt spektakularny - na tle modernistycznych ruchów awangardowych - charakter swojej twórczości. Zasłynął przede wszystkim jako filozof i publicysta, ale spore uznanie w odbiorze jego współczesnych wzbudzały również rozprawy krytyczno-literackie, za jakich pośrednictwem dał się poznać jako krytyk Młodej Polski i pozytywizmu, w którym szczególnie nie odpowiadała mu idea utylitaryzmu sztuki w stosunku do wymagań społecznych.

Pisarz jest uznawany za twórcę tzw. „filozofii pracy” opartej na motywach systemu Kanta z jego koncepcją braku możliwości pełnego poznania świata przez ułomne władze zmysłowe człowieka, wobec której stał w opozycji. W rozprawie „Filozofia czynu” Brzozowski sformułował koncepcję, wedle której praca miała stanowić czynnik umożliwiający przeniknięcie rzeczywistości poprzez akt jej kreacji i wprowadzanych na jej drodze modyfikacji. Takie założenie implikowało materialistyczne widzenie rzeczywistości, które filozof przejął od jednego ze swoich mentorów - Karola Marksa - wprowadzając jednak...

Podobne wypracowania