Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Wysokie drzewa” - interpretacja, środki stylistyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Wysokie drzewa” stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych utworów Leopolda Staffa. Pochodzi on ze zbioru z 1932 roku i stanowi jego wiersz tytułowy. Wydany niedługo przed wojną cykl powraca do stylistyki młodopolskiej z jej symbolizmem, fascynacją zjawiskami przyrodniczymi i słabością do impresjonistycznych opisów.

Elementem klasycyzującym wiersza jest jego konstrukcja zasadzająca się na klarownym podziale na trzy czterowersowe strofy zbudowane z regularnego 13-zgłoskowca ze średniówką po siódmej sylabie, zakończonego dokładnymi rymami żeńskimi o układzie ABAB. Każda ze strof stanowi jedno wielokrotnie złożone zdanie, a dodatkowej kunsztowności całemu tekstowi nadaje umieszczenie go w klamrach powtarzających na początku i na końcu ten sam wers: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!”. Eksklamacja wprowadza nas w tematykę utworu, którą będzie opis tytułowych „bohaterów” i uzasadnienie pewnego rodzaju tezy, jaka została tutaj postawiona.

W pierwszej strofie drzewa zostają przedstawione jako: „W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,/ Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,/ Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem”. Bez trudu...

Podobne wypracowania