Mój wymarzony dom - opowiadanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Mój wymarzony dom znajdowałby się w górach, wśród lasu i ciszy przerywanej jedynie śpiewami ptaków. Byłby pełen zapachu żywicy, ciepły, przytulny, zapraszający od progu obietnicą błogiego odpoczynku.
Z jego okien rozciągałby się widok na znajdujące się w dolinie miasto, które wieczorami migałoby swoimi światłami, wyznaczającymi puls jego ruchliwego życia. Ze swojego tarasu mogłabym podziwiać jego cichy urok, pozbawiony odtąd swojej niecierpliwości i ciągłego niepokoju. Z mojego wymarzonego domu byłoby też troszeczkę bliżej do gwiazd, w które tak bardzo lubię wpatrywać się w letnie wieczory, czekając na tę spadającą, spełniającą marzenia.
Poniżej rozciągałaby się spora łąka, na której latem rosną jagody, jesienią szumią pożółkłe trawy, a zimą tworzy się ślizgawka, znakomicie nadająca się do narciarskich wprawek, szaleństw na sankach i śnieżnych bitew, którym z pewnością oddawalibyśmy się w wolnym czasie z moim rodzeństwem. Wiosną owa łąka byłaby miejscem, w którym mogłabym śledzić postępy budzącego się po zimie życia.
Mój wymarzony dom byłby na tyle przestronny, aby każdy z domowników mógł wygospodarować w nim swój własny kąt, miejsce, gdzie mógłby zostać sam, gdy będzie mu to potrzebne. W centralnym punkcie znajdowałby się jednak obszerny salon z kominkiem i wygodnymi fotelami, do którego wszyscy domownicy schodziliby się wieczorami na wspólną herbatę i pogawędki, na partyjkę szachów albo brydża. Zaraz obok niego znajdowałaby się także spora, jasna kuchnia, gdzie oczami wyobraźni już widzę krzątającą się mamę i młodsze rodzeństwo podjadające ukradkiem rozmaite smakołyki; latem wypełniałby ją zapach świeżych warzyw prosto z przydomowego ogródka, a zimą – cynamonu i imbiru, dodawanych do herbaty.
W moich marzeniach grono domowników powiększa także kilka zwierząt, przede wszystkim dwa duże labradory, które towarzyszyłyby mi w wędrówkach po pobliskim lesie i siadywały razem z moją rodziną przed kominkiem w zimowe wieczory. Oprócz nich po domu hasałby też kot i królik, w salonie znalazłoby się również miejsce dla akwarium z rybkami, które zawsze były obecne w moim domu rodzinnym.
Mój wymarzony dom byłby też pełen książek – poukładanych na półkach, piętrzących się w stosy na stolikach, rozłożonych na oparciach foteli. Moje psy towarzyszyłyby mi w czasie czytania, czy to na fotelu przed kominkiem, czy na huśtawce umieszczonej na tarasie. Z kubkiem kakao w ręku mogłabym zanurzyć się w lekturze niezakłócanej żadnymi hałasami, przerywanej jedynie spojrzeniami na piękny krajobraz, jaki rysuje się przede mną.
Dom moich marzeń byłby więc cichą przystanią, do której każdy z domowników wracałby z ogromną przyjemnością. Wyobrażam sobie jednak, że bardzo trudno byłoby z niego wyjść, a z drugiej strony – bardzo trudno funkcjonować nie wychodząc.
Podobne wypracowania do Mój wymarzony dom - opowiadanie
- Bolesław Leśmian „Dusiołek” - interpretacja i analiza wiersza
- Stefan Żeromski „Dzieje grzechu” - streszczenie skrótowe
- Sławomir Mrożek „Lew” - interpretacja opowiadania
- Motyw kary w literaturze - opracowanie
- Mój jeden dzień spędzony w średniowieczu
- Bolesław Leśmian „Pan Błyszczyński” - interpretacja i analiza wiersza
- List do Anieli Kowalik - Napisz list do Anieli Kowalik, w którym pomożesz jej wybrać między Pawłem a Robertem
- Henryk Sienkiewicz „Sachem” - sposób ukazania Niemców w „Sachemie” Sienkiewicza
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - sentymentalna i romantyczna wizja miłości
- Bolesław Leśmian „Szewczyk” - interpretacja i analiza wiersza
- Bohater romantyczny jako wielka indywidualność - rozwiń temat na przykładzie dzieła Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” oraz innych utworów romantycznych
- Magia i tajemnica przedmiotów. Analiza porównawcza powieści „Lalka” Prusa oraz „Prawiek i inne czasy” Tokarczuk
- Stanisław Brzozowski - cechy twórczości
- Tadeusz Różewicz „Matka powieszonych” - interpretacja i analiza wiersza
- Andrzej Szczypiorski - biografia, życiorys
- Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” jako dramat o sprawach państwa
- Adam Mickiewicz „Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego” - mesjanizm w dziele Mickiewicza
- Tadeusz Różewicz „Warkoczyk” - interpretacja i analiza wiersza
- Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - symbolizm w powieści i jego rola
- Leopold Staff „Wysokie drzewa” - interpretacja, środki stylistyczne