Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Szczypiorski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pisarz, polityk, dyplomata i moralizator. Przychodzi na świat w Warszawie w 1928 r. Jego czasy dorastania przypadają na trudny okres wojny i okupacji. Zdobywa wykształcenie na tajnym uniwersytecie, a po zakończeniu II wojny światowej w okresie od 1946 do 1947 jest studentem Wydziału Konsularno - Dyplomatycznego Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W 1943 r. debiutuje w prasie podziemnej cyklem opowiadań. Bierze udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku zostaje osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Debiutuje oficjalnie jako publicysta w 1946 r., dwa lata później rozpoczyna współpracę z „Życiem Warszawy”. W latach ’50 wiąże się z Rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach, a następnie pełni funkcję kierownika literackiego Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Wreszcie w 1956 r. wyjeżdża do Danii jako radca tamtejszej ambasady RP. Od 1964 współpracuje z Polskim Radiem w Warszawie, potem współpracuje z „Polityką” i „Odrą”.

W latach ’70 zaczyna działać jako opozycjonista za co w 1981 zostaje internowany. Po upadku komunizmu, od 1989 do 1991 dostaje mandat senatora I kadencji. W ostatniej dekadzie życia wycofuje się z aktywności politycznej. Często za to wypowiada...

Podobne wypracowania