Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Pan Błyszczyński” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Błyszczyński” to wiersz Bolesława Leśmiana, wydany w 1936 r. w tomie „Napój cienisty”. Utwór jest dedykowany Kazimierzowi Wierzyńskiemu, a więc poecie należącemu do „Skamandra”.

Utwór składa się z czterdziestu regularnych strof. Rymują się one przeplatanie, liczba sylab w wersach wynosi odpowiednio: 16, 12, 14, 12. Taka budowa nadaje wierszowi szczególnego brzmienia oraz nieco nietypowego rytmu. Odznacza się on także bardzo rozbudowaną warstwą stylistyczną. Oprócz epitetów pojawiają się porównania (przedstawiające obraz ogrodu oraz rozbudowane, opisujące dziewczynę), a także metafory np. „śmierć niebem malowana”. Dzięki temu świat wykreowany przez poetę jest niepowtarzalny i bardzo ciekawy w odbiorze.

Tytułowa postać - Pan Błyszczyński zakłada ogród. Ten obszar, powołany do życia za pomocą wyobraźni staje się miejscem, w którym porządek zaprowadza sam twórca. Bohater przechadza się po niezwykłym miejscu w asyście Boga - kreatora rajskiego ogrodu. Poprzez odwrócenia aktu stwórczego, poeta zadaje pytanie o prawa człowieka do wprowadzania nowego porządku, do prób tworzenia. Pan Błyszczyński powołuje do życia ogród mocą...

Podobne wypracowania