Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Matka powieszonych” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Tadeusza Różewicza pod tytułem „Matka powieszonych” powstał w roku 1947 i został wydany tuż po wojnie w tomiku „Niepokój”. Zbiór wierszy wydany w 1947 roku jest prezentacją uczuć i doświadczeń Różewicza związanych z przeszłymi już, choć zapadłymi w pamięć wydarzemiami z czasów II wojny światowej. „Matka powieszonych” to jeden z wielu utworów, z których jednoznacznie przeziera pesymizm, czarnowidztwo i niezadowolenie z teraźniejszej rzeczywistości.

Tytułową bohaterką wiersza jest „matka”. Jest to symbol, któremu możemy przypisywać niemal świętość, sakralność. Różewicz opisuje postać, która chodzi po ulicach jakiegoś zatłoczonego miasta, a w rękach nosi „srebrną głowę” – księżyc:
„Tu
po ulicy chodzi
matka powieszonych
czarna”.

W europejskiej kulturze kolor czarny kojarzy się z żałobą, rozpaczą. Bohaterka utworu idzie przed siebie nie widziana przez nikogo. Choć znajduje się w tłumie, tak naprawdę nikogo nie obchodzi jej los. Jest odrzucona z powodu społecznej znieczulicy, która niczym choroba wyniszcza ludzkość.

W wierszu jest wiele przymiotników, które czytelnikowi...

Podobne wypracowania