Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp-Szarzyński „O wojnie naszej, którą wiedziemy (...)” - interpretacja i analiza sonetu IV

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Sęp-Szarzyński jest jednym z głównych przedstawicieli literatury wczesnego baroku, ale ponieważ tworzył na pograniczu renesansu i baroku, często uznawany jest za twórcę przełomu epok. Pisząc posługiwał się językiem polskim i łacińskim, a jego twórczość obejmuje oprócz sonetów także pieśni i epitafia. Ze względu na skupienie się na problemie ulotności życia i nietrwałości dóbr doczesnych, uważany jest za prekursora metafizycznego nurtu poezji w Polsce. Podmiot liryczny utworów Sępa-Szarzyńskiego często zmagał się z duchowymi niepokojami, a rozterki dotyczące wyborów między imponderabiliami a przyziemnością wyrażały się niejednokrotnie w jego rozdarciu i niezdecydowaniu.

Wiersz „O wojnie naszej…” jest jednym ze sztandarowych przykładów wspomnianego wyżej nurtu metafizycznego.

Już na samym początku podmiot informuje nas o kondycji naszej egzystencji:
„Pokój - szczęśliwość, ale bojowanie
Byt nasz podniebny…”.
Podmiot zdaje sobie więc sprawę, iż spokój i harmonia nierozerwalnie wiążą się z poczuciem szczęścia i bezpieczeństwa, jednak nie w nich upatruje celu istnienia. Człowiek dąży do  pokonania  wszelkich przeciwności...

Podobne wypracowania