Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - sentymentalna i romantyczna wizja miłości

Komedia Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” jest przede wszystkim historią o wielkiej miłości - romantycznej, burzliwej, pełnej namiętności, pasji oraz cierpienia. Główni bohaterowie - Klara, Aniela, Gustaw i Albin, przeżywają chwile zwątpienia w sens uczucia jakim jest miłość, buntują się i każde z nich inaczej przeżywa swoje sercowe rozterki.

Głównym sprawcą całego zamieszania, ale i osobą, która przyczyniła się do rozwiązania wszystkich uczuciowych nieporozumień bohaterów jest Gustaw. Gucio przez swoje lekceważące i pogardliwe zachowanie względem pani Dobrójskiej i jej córki Anieli, mającej być jego przyszłą żoną, stracił zaufanie i przychylność kobiet. Młodzieniec był przeciwny ożenkowi w tak młodym wieku, na dodatek z wybraną przez stryja Radosta dziewczyną. Potajemnie oddawał się grał w karty i balował, a zamiast zabawiać dziewczęta, zasypiał podczas rozmów z nimi. Gustaw, by naprawić swój błąd i dopełnić warunków umowy zawartej ze stryjem, sprytnie zainicjował sytuację, która miała odbudować stracone zaufanie, a która okazała się kluczowa w życiu czwórki bohaterów.

Gustaw zwierza się Anieli z wielkiej miłości do innej kobiety – także Anieli. Cierpi, bo nie może się z nią związać przez zakaz stryja. Myśli o popełnieniu samobójstwa. Aniela, przerażona historią Gustawa, postanawia zostać jego wspólniczką i pomóc miłości Gucia i jego wybranki serca. Młodzieniec swoim zachowaniem przekonuje Anielę do zerwania ślubów panieńskich. Dziewczyna ponownie zaczyna wierzyć, że na świecie istnieje prawdziwa miłość, a jej nienawiść do mężczyzn - w tym Gucia - słabnie.

W tym czasie Gustaw przekonuje stryja, że Aniela nie kocha już niego, a Albina. Proponuje też stryjowi ożenek z Klarą, a Albina zachęca, by przestał wzdychać do ukochanej Klary. W zamian obiecuje mu, że dziewczyna w końcu zwróci na niego uwagę i zostanie jego żoną.
Podczas kolejnego spotkania z Anielą, Gucio sugeruje, że to Klara pierwsza złamie śluby panieńskie, ponieważ ma wyjść za Radosta. Radzi dziewczynie, by to ona pierwsza odstąpiła od ślubów: „Być kochanym wszyscy szczęściem głoszą, mym zdaniem kochać jest największą rozkoszą i ty wyrzec chcesz się ich, niestety?!”.

Aniela ponownie zaczyna ufać Gustawowi, co więcej dostrzega w nim cudownego i oddanego kochanka. Albin, idąc za radą kolegi, przestaje wzdychać do Klary, a jego obojętność i wiadomość o ślubnych zamiarach Radosta, uświadamiają dziewczynie jak wielkim uczuciem darzy Albina.

Wynikiem misternej intrygi jest wyznanie miłości Anieli do Gustawa, Gustawa do Anieli, Klary do Albina i Albina do Klary. Intryga Gucia odsłoniła zatem uczucia i pragnienia wszystkich bohaterów komedii. Magnetyzm serc pokonał wszelkie przeszkody na drodze miłości.

Pod wpływem uczucia, bohaterowie ulegają korzystnej przemianie. Lekkoduch, lekceważący wszystkie zasady Gustaw, dąży do stabilizacji w życiu. Hazard i bale ustępują miejsca codzienności przy boku żony. Klara i Aniela z kolei odzyskują wiarę w prawdziwą miłość, która nie jest już tylko opowieściami z książek, ale jest dostępna każdemu. Na końcu Albin, z flegmatycznego, płaczliwego chłopca staje się prawdziwym mężczyzną, walczącym o swoją miłość, a nie płaczącym z jej powodu.

Komedia Aleksandra Fredry jest niewątpliwie opowieścią o pięknej, romantycznej i – co istotne - szczęśliwej miłości, która mimo wszelkich przeszkód, tryumfuje i wygrywa z wszystkim przeciwnościami losu.

Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - sentymentalna i romantyczna wizja miłości