Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Warkoczyk” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Warkoczyk” Tadeusza Różewicza pochodzi z tomu „Pięć poematów”. Wiersz powstał po wizycie poety w obozie w Oświęcimiu i jest przykładem liryki przedstawieniowej. Wszechobecny podmiot liryczny z pewnym dystansem przedstawia zdarzenia, jakie miały miejsce w obozie podczas wojny. Jego relacja sprawia wrażenie, jakby był świadkiem tych wydarzeń, choć faktycznie autor nie był w Oświęcimiu podczas wojny. Wiersz jest zatem wynikiem wyobraźni artysty. Dwie pierwsze części mają charakter opisowy. Autor przedstawia sytuację bez emocji, posługując się prostym językiem pozbawionym środków poetyckich.

Opisywane wydarzenia mają miejsce podczas II wojny światowej, kiedy do obozu w Oświęcimiu dociera kolejny transport więźniów. Wszystkim kobietom goli się włosy, które mają dla oprawców większą wartość niż ludzkie życie. Włosy są zbierane przez czterech robotników, kobiety zaś trafiają do komór gazowych. Wszelkie ozdoby, grzebienie i szpilki są gromadzone pod czystymi szybami, każdy drobiazg ma jakąś wartość, tylko ludzkie życie jest niepotrzebne. Ogolone włosy są martwe. Oddzielone od właścicielek tracą swoje życie, nie rozwiewa ich wiatr, nikt ich nie głaszcze i nie całuje. Opis martwych włosów podkreśla...

Podobne wypracowania