Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - charakterystyka Jana Skrzetuskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Skrzetuski to sfingowany przez Sienkiewicza bohater, który swoje nazwisko zawdzięcza autentycznej postaci – Mikołajowi Skrzetuskiemu. O Mikołaju wiadomo jednak niewiele. Pewna jest właściwie tylko jego ucieczka z oblężonego Zbaraża i doniesienie królowi o konieczności wyruszenia z odsieczą. To wokół jego osoby zbudował pisarz postać, by tak rzec, z pełnym życiorysem, bohatera z krwi i kości.

Jana Skrzetuskiego poznajemy już na pierwszych kartach powieści, w drodze powrotnej z Krymu, gdzie został wysłany z poselstwem od księcia Jeremiego Wiśniowieckiego (jest namiestnikiem chorągwi pancernej księcia). Z jednej strony to typowy polskie szlachcic: rosły, dobrze zbudowany, świetny żołnierz, Polak-patriota. Z drugiej zaś – uczuciowy mężczyzna, honorowy i potrafiący walczyć o honor Heleny, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Losy Skrzetuskiego dokładnie odzwierciedlają jego postawę i charakter. Szlachetny i młody, w drodze do swojego przełożonego, księcia Wiśniowieckiego, ratuje z opresji najpierw Chmielnickiego, później orszak Kurcewiczów. Wówczas też poznaje piękną Helenę, która oczarowuje go swoją urodą. Z zadziwiającą stanowczością Skrzetuski domaga się jej ręki, nie dbając o obietnicę...

Podobne wypracowania