Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - symbolizm w powieści i jego rola

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Stefana Żeromskiego pt.: ,,Przedwiośnie” prócz warstwy znaczeń dosłownych, posiada również rozbudowaną warstwę symboliczną. Pisarz posługuje się symbolem niezwykle często i tylko od czytelnika zależy, czy będzie w stanie je rozszyfrować i odkryć ich głębszy sens.

Już sam tytuł utworu odsyła nas do określonej rzeczywistości. Obrazuje on sytuację młodego państwa polskiego, które znajduje się przededniu swojej wiosenki, które wstępuje dopiero na drogę samodzielnego bytowania. Właśnie w porze przedwiośnia ujrzał Cezary Baryka Polskę - biedną, brudną, zrujnowaną, ale pełną nadziei, że jutro będzie lepsze, bo ziściły się marzenia milionów obywateli - bo odzyskaliśmy swoją ojczyznę. Szymon Gajowiec mówi: ,,To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarzniętą rolę i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki… (…). Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej…”. I ta wiara widoczna jest na każdej karcie powieści, pisarz zdaje sobie sprawę, że umęczony niewolą kraj potrzebuje czasu, by odrodzić się do nowego życia.

Niezwykle wymownym symbolem jest również opowieść pana Seweryna Baryki o szklanych domach. Ta utopijna wizja nowoczesnej cywilizacji...

Podobne wypracowania