Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza - „Panny z Wilka” i „Brzezina”. Analiza porównawcza opowiadań

„Panny z Wilka” i „Brzezina” należą do najważniejszych utworów Jarosława Iwaszkiewicza. Obydwa te dzieła zostały wydane w 1933 r. zapewniając autorowi sławę mistrza małej formy epickiej.

Fabuła opowiedziana w „Pannach z Wilka” rozgrywa się na płaszczyznach przeszłości i teraźniejszości. Żyjący w Stokroci Wiktor Ruben przyjeżdża na wieś, by zajrzeć w głąb siebie. Chcąc uspokoić targające nim negatywne uczucia, pragnie obudzić śpiące w nim wspomnienia dawnego czasu, które mają posłużyć za fundamenty nowego życia. W postępowaniu bohatera uwidaczniają się mitologizacja przeszłości oraz niechęć do teraźniejszości. Jak się jednak okazuje, wiara w zbawczą rolę czasu minionego nie przynosi oczekiwanego efektu. Zmiana, która dokonała się pod wpływem upływających dni, uniemożliwia mu ponowne przeżycie dawnych chwil, na które tak liczył.

Teraźniejszość w „Pannach z Wilka” ściśle wiąże się z przeszłością, wyrasta z niej.  Za jej kształt odpowiedzialne są dawne decyzje i wybory. Bohaterowi dokucza samotność, ponieważ kiedyś był zbyt lekkomyślny, by zaangażować się w jakikolwiek związek. Drugą siłą kształtującą teraźniejszość jest czas. To on nadaje ostateczny kształt niegdyś podjętym decyzjom, z...

Podobne wypracowania