Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw ogrodu w literaturze - opracowanie

Ogród zawsze stanowi pewnego rodzaju tajemnicę. Czasem jest on przychylny nam i ukazuje całe swoje piękno, a czasem wręcz przeciwnie, niesie za sobą niebezpieczeństwa. To sprawia, że jest on bardzo dobrym elementem do wplecenia w dzieło literackie, dzięki różnorodności, jaką oferuje.

Z jednym z najwcześniejszych dzieł wykorzystujących motyw ogrodu jest oczywiście Biblia. Eden, miejsce stworzone przez Boga, zamieszkiwane przez zwierzęta i pierwszych ludzi jest piękne i przyjazne swoim mieszkańcom. Nie brakuje w nim niczego, jedynym zajęciem, jakiemu można się tam oddawać to podziwianie niezwykłości i cudowności otaczającej przyrody. Bogactwo owoców zapewnia pożywienie i tylko jedno jest miejsce, które psuje ten sielankowy obraz, a mianowicie zakazane drzewo, z którego owoców nie wolno zrywać. Drzewo to znajduje się dokładnie na środku ogrodu i mąci jego łagodny charakter. Staje się w końcu przyczyną utraty dostępu do całego tego pięknego świata, Adam i Ewa łamią bowiem zakaz i zjadają owoce zakazanego drzewa. Rajski ogród zostaje na zawsze utracony.

Tematyka ogrodu jeszcze wiele razy przewija się przez karty Biblii. Mamy na przykład nowotestamentowy Ogród Oliwny, w którym tuż przed śmiercią modli się...

Podobne wypracowania