Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Przyboś „Notre Dame” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Przyboś jest poetą tworzącym w dwudziestoleciu międzywojennym. Należał on do ugrupowania nazwanego Awangarda Krakowska. Twórcy zrzeszeni w nim publikowali swoje teksty w czasopiśmie „Zwrotnica”. Poeci Awangardy Krakowskiej tworzyli zgodnie z następującymi wyznacznikami: w ich poezji miała miejsce pochwała urbanizmu i cywilizacji. Uważali, że zadaniem poezji jest streszczanie świata a nie opisywanie wnętrza poety, a utwory poetyckie miały być metaforą teraźniejszości. 

Wiersz „Notre Dame” jest jednym z najdoskonalszych utworów autorstwa Juliana Przybosia. Został on opublikowany w tomiku „Równanie serca” w 1938 roku. Jak wskazuje sam tytuł, wiersz opisuje najsłynniejszą paryską katedrę. Niesamowitość miejsca kultu Przyboś ukazuje przez trafne zestawienia słów, tworzące bogatą metaforykę.

Podmiot liryczny opisuje swoje przerażenie, które odczuwa kontemplując wnętrze katedry. Miejsce to wyrosło: „z miliona złożonych do modlitwy palców wzlatująca przestrzeń!” Wers ten tchnie patosem, pokazuje wielkość i monumentalność wnętrza, a także sprawie, że czytelnik niemalże bierze udział w procesie budowania katedry. Podmiot liryczny w wykrzyknieniu „co znaczę ja żywy o...

Podobne wypracowania