Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” jako dramat o sprawach państwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski oparł fabułę „Odprawy posłów greckich” na historii wojny trojańskiej, znanej głównie z „Iliady” Homera. Dramat powstał zgodnie z regułami antycznej sztuki. Kochanowski doskonale znał teorię tragedii i stosował się do większości formalnych wymogów. Jednak jego dzieło służy innym celom niż sztuki starożytnych. Antyczne tragedie odnosiły się do sfery moralnych wyborów. Skazany na klęskę bohater musiał opowiedzieć się po którejś stronie. Jego los budził współczucie, ponieważ z góry był przypieczętowany. Kochanowski nie przedstawia tragedii jednostki, ale całego narodu, w tym wypadku Troi. Nie ma tu konfliktu tragicznego w tradycyjnym rozumieniu. Trojanie mogli uniknąć zagłady, gdyby kierowali się rozsądkiem i moralnością. Ponieśli klęskę, ponieważ dali się unieść gniewowi i dumie. Pozwolili, by prywatny interes wziął górę nad pomyślnością całego królestwa.

Upadek moralny jest główną przyczyną tragicznego końca. Bezpośrednią przyczyną konfliktu z Grekami jest Aleksander, syn króla Troi. Porywczy książę kieruje się w życiu własnymi pragnieniami, nie zważając na cenę. Niestety cenę płacą inni. Aleksander staje się uosobieniem prywaty. Nie respektuje prawa gościnności:...

Podobne wypracowania