Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Sachem” - sposób ukazania Niemców w „Sachemie” Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sienkiewicz w noweli pt.: „Sachem” lokuje przedstawicieli narodu niemieckiego na pozycji przybyszów represjonujących lud Indian, do którego należy kolonizowana ziemia. Pozycja taka z góry zakłada sposób ich przestawienia – negatywny. Czyni to z nich postacie płaskie, gruboskórne, pozbawione uczuć i zrozumienia dla sytuacji, lekceważące prawa odmiennych narodów. Przyjrzyjmy się bliżej sposobowi ukazania Niemców w noweli „Sachem”.

W czasach, gdy w rozwidleniu rzeki istniała jeszcze Chiavatta, niemieccy kolonizatorzy zamieszkiwali trzy osady: Berlin, Grundeanu i Harmonię. Sąsiedztwo z Indianami nie było łatwe, ponieważ bronili swojego „terytorium”, ściągając skalpy z głów osadników. „Ojcowie-założyciele” Antylopy, dotknięci ewidentnym niedocenianiem bogactwa cywilizacji, jaką ze sobą przywieźli - o czym z nieukrywaną ironią mówi narrator - zamordowali mieszkańców Chiavatty. Nie było równej walki. Niemcy podstępnie, w porozumieniu z Meksykanami, dokonali skrytobójstwa. W nocy, gdy Indianie spali, wtargnęli do wioski, spalili ją, a rzekomych wrogów cywilizacji zabili. Jako że zniszczona Chiavatta leżała w dogodnym miejscu, przenieśli...

Podobne wypracowania