Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohater romantyczny jako wielka indywidualność - rozwiń temat na przykładzie dzieła Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” oraz innych utworów romantycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm to okres buntu, „burzy i naporu” („Sturm und Drang”). Również - wielkich indywidualności, niezależności oraz bogatej palety uczuć. Od miłości do nienawiści, od szczęścia po niespełnienie. To czas wielkich wyborów i wielkich rozczarowań. Wymienione aspekty stanowią tylko kilka spośród licznych, które dotyczą romantyczny bohaterów. Konrad Wallenrod, Giaur, Werter, Konrad w „Dziadach” cz. III - wszystkich ich łączy wiele wspólnych cech. Jedną z nich jest z pewnością indywidualizm każdej z tych postaci.

Konrad Wallenrod w swoim życiu kierował się dwoma silnymi namiętnościami: miłością i nienawiścią. Od małego był zachęcany przez swojego nauczyciela do walki za ojczyznę. Jako młodzieniec buntował się przeciwko mieszkaniu na dworze Krzyżaków, morderców jego rodziny. Przy pierwszej okazji uciekł na Litwę, gdzie spotkało go największe szczęście, jakie może się człowiekowi w życiu przytrafić - Konrad zakochuje się w młodej dziewczynie, córce księcia Kiejstuta, Aldonie.

Miłość jest dla niego uosobieniem pełni szczęścia i harmonii w życiu. Niestety nie jest dane Konradowi cieszyć się długo swoim uczuciem. Staje przed wyborem pomiędzy miłością Aldony i spędzeniem z nią...

Podobne wypracowania