Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Defoe - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe imię nazwisko Daniela Defoe to Daniel Foe, ur. 22 września 1660 r. w Londynie. Pisarz angielski, prekursor powieści nowożytnej, dziennikarz. W lipcu 1703 r. za artykuł „The Shortest Way with Dissenters”, w którym potępił wysokich urzędników kościoła, został aresztowany i przykuty do pręgierza. Jednak ludność, zamiast zwyczajowych kamieni i nieczystości zarzuciła go kwiatami, za sprawą wiersza „Hymn to the Pillory” („Hymn do pręgierza”). Następnie trafił do więzienia, z którego wypuszczono go za kaucją. Uiścił ją hrabia Robert Harley, a w zamian zażądał, by Defoe pełnił dla niego funkcję agenta wywiadu. Defoe popierał politykę Harleya jako ministra w czasopiśmie „A Review of the Affairs of France”, w którym pracował od 1704 do 1713 r. Gdy Harley stracił władzę, Defoe zaczął wspierać politykę jego następcy, Godolphina. Potem znów wyrażał swoje poparcie wobec Harleya i torysów, którzy panowali od 1710 do 1713 r., kiedy to śmierć królowej Anny zakończyła rządy torysów. Defoe jako agent wywiadu pracował potem dla Wigów.

Sławę zdobył Defoe za sprawą powieści wydanej w 1719 r., pt.: „Przypadki Robinsona Cruzoe”. Książka ta opowiada o przygodach...

Podobne wypracowania