Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski - biografia, życiorys

Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku w Warszawie. Lata jego młodości przypadły na okres wojny i okupacji. Jak wielu młodych ludzi w tamtym okresie, zdał egzamin maturalny na tajnych kompletach, a następnie rozpoczął studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Kierunkiem, który wybrał autor „Obrotów rzeczy”, była polonistyka.

Poeta całe swoje życie spędził w Warszawie. Tam się urodził, uczył, pracował i zmarł. Nawet podczas Powstania Warszawskiego nie odszedł i przeżywał z innymi mieszkańcami stolicy ten trudny czas. Kiedy zryw upadł, Miron wraz z ojcem zostali przetransportowani do Niemiec, a dokładnie – do miejscowości Lamsdorf, gdzie odbywali przymusowe roboty. Po powrocie do kraju mężczyźni skierowani zostali do Opola, gdzie uczestniczyli w budowie gazowni.

Kiedy poecie udało mu powrócić do Warszawy, ukończył studia i rozpoczął pracę na Poczcie Głównej, gdzie sortował listy i przesyłki. Nie tylko pracą fizyczną parał się w tamtym okresie Białoszewski. Rozpoczął również pracę na etacie reportera, współpracując z „Kurierem Codziennym”. Czas ten to dla Mirona też spełnienie się jako poeta. Udało mu się opublikować „Chrystusa powstania” i „Fioletowy gotyk”.

Jednakże...

Podobne wypracowania