Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne - biografia, życiorys

Juliusz Verne urodził się 8 lutego 1828 roku w Nantes, we Francji. Był najstarszym dzieckiem państwa Verne, miał czworo rodzeństwa.

Pisarz miał bardzo przyjemne i spokojne dzieciństwo. Co roku wyjeżdżał z rodziną na wakacje i spędzał sielskie chwile nad rzeką Loarą. Tam, razem z ulubionym bratem, wynajmował łódkę i udawał się w pełne przygód wyprawy. Verne w swoich utworach pisał, że inspiracją dla jego twórczości bywały często wspomnienia z dzieciństwa. Jako chłopiec pisarz został wysłany do szkoły z internatem. Kiedy dorósł, spełnił wolę ojca i wybrał studia prawnicze w Paryżu. Nie do końca był wówczas szczęśliwy, ponieważ jego serce tęskniło za przygodami i niesamowitymi podróżami. W końcu jednak Verne zrealizował swoje marzenie i rozpoczął się dla niego okres wypraw podróżniczych. Z pewnością właśnie z tych wycieczek pisarz czerpał inspirację dla swoich późniejszych powieści i opowiadań.

Mężczyzna odwiedził aż piętnaście krajów w Europie, był również w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Czytając jego książki, możemy zauważyć, że nie tylko doświadczenie odegrało sporą rolę w twórczości, ale też niezwykła wiedza o świecie i rzadko spotykana wyobraźnia. Artysta nadal nie rezygnował z tworzenia swoich opowieści i pracował nad nimi w pocie czoła. W końcu poznał kogoś, kto chętny był do wydania jego dzieł. Pierre Jules-Hetzel zdecydował się na publikację cyklu opowieści Verne'a „Niezwykłe podróże” oraz powieści „Pięć tygodni w balonie”. Wydawca ten współpracował także z innymi znanymi wówczas artystami, między innymi z Balzacem czy Viktorem Hugo. Pierre zajął się dalszą karierą pisarską Verne'a. Warto dodać, że pisarz interesował się również polityką, a w roku 1888 został wybrany radnym miasta Amiens. Powieści Juliusza Verne'a do dziś znane są na całym świecie, choć zalicza się je przede wszystkim do prozy młodzieżowej. Najbardziej znane tytuły jego dzieł to między innymi: „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „Podróż do wnętrza Ziemi”,  „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Pięć tygodni w balonie”, „Piętnastoletni kapitan” oraz „Dzieci kapitana Granta”.

Prywatnie Juliusz Verne związany był z wdową Honorine de Viane Morel. Miała ona dwie córki z poprzedniego małżeństwa, natomiast pisarzowi urodziła jednego syna – Michela. Artysta posiadał też dziecko z nieślubnego związku.

Juliusz Verne zmarł 24 marca 1905 roku. W ostatnich latach życia cierpiał na cukrzycę, co mogło być przyczyną śmierci. Pisarz odszedł w swoim domu przy ulicy Boulevard, która obecnie nosi imię artysty.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne - biografia, życiorys