Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Sebastian - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Informacje o życiu św. Sebastiana czerpiemy głównie z „Opisu męczeństwa”, anonimowego autorstwa, który datowany jest na rok 354. W tej materii wartościowy jest także komentarz św. Ambrożego do Psalmu 118. Dzięki tym dokumentom wiemy, że św. Sebastian urodził się ok. 256r. w Narbonee (dzisiejsza południowa Francja) – bogatym miasteczku, zamieszkiwanym głównie przez chrześcijan.

W celach edukacyjnych przyszły święty udał się do rodzinnego miasta jego matki – Mediolanu. Następnie postanowił wstąpić do gwardii cesarskiej, w szeregach której szybko osiągnął najwyższe stanowisko – dowódcy. W tych czasach władcą był słynący z niechęci do chrześcijan Dioklecjan. Święty Sebastian przez długi czas ukrywał swoją wiarę i, będąc jednym z żołnierzy, pomagał swoim braciom w wierze, którzy cierpieli wielkie prześladowania.

W historii św. Sebastiana niezwykle znamienna jest następująca historia. Cesarz oskarżył o chrześcijaństwo dwóch wywodzących się ze wspaniałej rodziny młodzieńców – Marka i Marcelina. Po niezwykle bolesnych torturach, zostali oni skazani na śmierć. Jednak Dioklecjan, mając na uwadze ich pochodzenie i silną pozycję, liczył na to, że uda mu się ich pozyskać dla sprawy Rzymu....

Podobne wypracowania