Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblijny Samuel - życiorys, dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Imię Samuel oznacza z hebrajskiego „Bóg wysłuchał”. Syn Anny i Elkana narodził się dzięki boskiej interwencji, gdyż kobieta ta była bezpłodna. Jej wielkie pragnienie posiadania potomstwa sprawiło, że kobieta wiele dni spędziła w świątyni, modląc się do Boga i prosząc  o zesłanie jej syna, którego przeznaczeniem będzie służba Jahwe.

Gdy Samuel dorósł, został oddany pod opiekę kapłanowi Helemu. Przebywający w świątyni młodzieniec usłyszał głos Boga. Pan przepowiedział mu, że unicestwi ród Helego ze względu na niegodziwość jego potomków – Pinchasa i Chofniego. Wkrótce rzeczywiście okazało się, iż obydwaj mężczyźni zginęli w walce z Filistynami, a ich ojciec, dowiedziawszy się o losie dzieci, także opuścił ten świat.

Będąc już człowiekiem w pełni ukształtowanym, Samuel stanął na czele Izraela. Zaczął wtedy nawoływać swój lud, by odrzucił pogańskie praktyki i oddawał cześć tylko jednemu Bogu. Postanowił on zorganizować obrzęd pokutny, na którym w mieście Mispa stawili się przedstawiciele Narodu Wybranego. Gdy tylko dowiedzieli się o tym Filistyni, postanowili ruszyć z natarciem na Izraelitów. Zostali jednak pokonani, a z czasem ludzie Samuela odzyskali utracone uprzednio miasta, zdobyli...

Podobne wypracowania