Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Monika - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Monika, czyli Monika z Hippony była matką św. Augustyna. Przyszła na świat około 332r. w Tagaście (dzisiejsza Algieria), w rodzinie rzymskokatolickiej. Już w młodości wykazywała się nieprzeciętną pobożnością i dokładną znajomością Pisma Świętego. Została wydana za rzymskiego urzędnika – Patrycjusza. Jej życie u boku męża nie było łatwe, ponieważ był to człowiek wybuchowy, a w dodatku wyznawał pogańskich bogów. Jednakże św. Monika, dzięki swemu wyjątkowo przyjaznemu usposobieniu i wierze w moc dobrych uczynków, umiała się z nim doskonale dogadywać.

Oprócz św. Augustyna, Monika urodziła jeszcze dwójkę dzieci – syna Nawigiusza i córkę (jej imię nie jest znane, ale niektóre źródła podają, że brzmiało ono Perpetua). Największym powodem jej zmartwień był właśnie przyszły święty, który początkowo obrał niewłaściwą drogę życia. Prawdy szukał wśród wyznawców manicheizmu (sekty religijnej, której wiara była połączeniem zaratustryzmu, buddyzmu, gnostycyzmu i chrześcijaństwa). Natomiast szczęście w życiu osobistym miał dać mu wolny związek z kobietą wywodzącą się z niższych sfer. Matka wielokrotnie napominała syna, by ten się opamiętał, przyjął chrzest i zaczął żyć zgodnie z dekalogiem....

Podobne wypracowania