Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religie Afryki - opracowanie tematu

Islam - na terenach afrykańskich islam nazywany jest „czarnym islamem”. Bierze się to stąd, że przesiąkła ona tradycyjnymi wierzeniami plemiennymi i ludowymi, wymieszała się z nimi i w tej zniekształconej formie nadal tam panuje. Islam jest wyznaniem narodowym w wielu krajach Afryki, między innymi w: Senegalu, Nigerii, Czadzie, Katarze, Gwinei, Mali, Somalii (jest to głównie północna część Afryki) oraz w Burkina Faso, Kamerunie, Ghanie, Togo, Sudanie, RPA. Do Afryki dotarł dzięki przybywającym tam kupcom i handlarzom. Islam przesiąknął także lokalnym afrykańskim wierzeniem o nazwie sufizm (wszelkiego rodzaju mistyczne nurty istniejące w obrębie islamu). Istnieje też praktyka wiary w amulety, talizmany.

Voodoo - jedna z najbardziej eklektycznych i jednocześnie oryginalnych wiar Czarnego Kontynentu (chociaż nie głównie). Wyznawców voodoo znajdziemy przede wszystkim w Ghanie, Beninie, czy Togo. Jest to wiara politeistyczna. Do najważniejszych bogów zalicza się Ogouna, Oxalę, Szango, czy Damballaha. Religia ta związana jest z wieloma obrzędami okultystycznymi, między innymi robieniem laleczek voodoo, jeżeli chce się kogoś zaczarować, rzucanie uroków i przekleństw. Religia ta czerpie z magii i okultystycznych praktyk wzywania duchów, opętywania demonami, przywoływania duchów zmarłych bliskich.

Afrochrześcijaństwo - dominuje w Republice Południowej Afryki, ale przede wszystkim w Demokratycznej Republice Konga. Jest ona swego rodzaju odłamem prawdziwego chrześcijaństwa. Od wielu wieków na tych terenach pojawiali się misjonarze, którzy nawracali ludności plemienne na wiarę katolicką. Część z nich przesiąkła tradycjami i wierzeniami tradycyjnej Afryki. Stąd nazwa afrochrześcijaństwo. Mieszkańcy Czarnego Kontynentu dużą uwagę zwracają na treści przepowiedni, znaków, symboli i proroctw różnego rodzaju. Wszyscy modlą się razem poprzez śpiew i charyzmatyczny taniec (na przykład wokół ognia), aż wprowadzą się w stan zwany transem. Przywiązani do tradycji i lokalnych wierzeń Afrykańczycy połączyli chrześcijaństwo ze światopoglądem Czarnego Kontynentu.

Religia Dogonów - nazwa pochodzi od nazwy afrykańskiego plemienia, które wyznje właśnie tę wiarę. Jak w większości przypadków, tak i tutaj istnieją przesądy, zabobony, wiara w siły przyrody, amulety, talizmany oraz przywoływanie duchów przodków. Religia wypełniona jest najbardziej oryginalnymi mitami (świat miał powstać z jaja, z którego wyszedł na świat Nummo - duch-stworzyciel oraz sześciu jego sióstr i braci. Wspólnymi siłami stworzyli świat i nauczyli człowieka, jak ma żyć. Wierzą oni także w kosmitów, Ufo i w inne niewyjaśnione dotąd zjawiska. 

Afryka nie jest jednolita pod względem kulturowym, czy religijnym. Jest to wielka mozaika wierzeń, przesądów, zabobonów i oryginalnych udziwnień. Religia afrykańskie można podzielić na kilka grup: są to religie plemienne, religie zbieracko-łowieckie, religie ludów pasterskich lub społeczności rolniczych. W zależności od terytorium i warunków ludzie wierzą w moce przyrody, a szczególności zjawisk przyrodniczych (takich jak deszcz, woda, tęcza). Inne natomiast na czele hierarchii stawiają przedmioty (kamienie), jeszcze inne rośliny, drzewa, czy zwierzęta. Szczególnie żywa jest też wiara w silną moc duchów przodków.

To właśnie do nich ludzie wysyłają swoje prośby o błogosławieństwo, zmianę pogody, pomyślność na polowaniach i ochronę przed złem. Wierzy się w tajemniczą moc i praktyki szamańskie (szaman jest zwykle przewodnikiem plemienia) oraz w magię amuletów i przesądy. Co ciekawe, w niektórych plemionach uważa się, że robienie komuś zdjęć, zabiera mu duszę.

Podobne wypracowania do Religie Afryki - opracowanie tematu