Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karma - definicja, znaczenie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karma - z sanskrytu „karman” oznacza dosłownie „praca”, „służba”. Pojęcie to występuje we wszystkich religiach dharmicznych, między innymi w hinduizmie, buddyzmie. Karmę można określić jako sumę wszystkich wydarzeń, skutków i przyczyn, które kształtują losy człowieka, a które będą decydować później o tym, czy dusza zmarłego przejdzie w następne wcielenie, czy też osiągnie stan najwyższego wyzwolenia zwanego przez Buddę stanem „nirwany”. 

Nazywana jest także „pierwszym prawem kosmosu”. Według Buddy, to jak żyjemy podczas tego, ziemskiego życia, ma wpływ na nasze życie przyszłe. Jeżeli byliśmy dobrymi ludźmi, możemy dostąpić łaski nirwany lub wcielić się w postać znajdującą się wyżej w hierarchii społecznej, bądź też przez jakiś czas oczekiwać w niebie na kolejne wcielenie duszy. Jeżeli natomiast postępowaliśmy źle, wówczas możemy na następną inkarnację oczekiwać bardzo długo - i to w srogich mękach piekielnych. Wszystko zależy właśnie od karman. 

Niebo nie jest jednak ostatecznym celem duszy. Powinna ona dążyć do doskonałej nirwany. Podobnie dzieje się z bogami, którzy również podlegają prawu karmy, choć człowiekowi nie są do niczego potrzebni....

Podobne wypracowania