Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religie Azji - opracowanie tematu

Niewątpliwie Azja jest kontynentem najbardziej zróżnicowanym pod względem wyznawanych wiar. Nie ma tu żadnej jednolitości. Azjatów można nazwać wielką, kolorową mozaiką, bo właściwie na tym kontynencie występują niemal wszystkie najważniejsze wiary współczesnego świata. Azjaci wierzą zarówno w nowoczesne ruchy religijne, jak i w religie monoteistyczne oraz politeistyczne. Wszystko zależy od tego, w jakiej części Azji się znajdujemy.

Buddyzm - religia ciesząca się największą sympatią Azjatów. Buddyzm wywodzi się z Indii. Jego twórcą był Budda („Oświecony”, „Przebudzony”) - szlachetnie urodzony. W Azji mamy oecnie trzy nurty buddyjskie: hinajanę (therawada) i mahajana chińska oraz mahajana tybetańska. Buddyzm jest jedną z największych i najważniejszych religii w Afganistanie, Kaszmirze, Chinach, Tajlandii, Laosie, Egipcie, Turkmenistanie. W Azji przeważa mahajana. Buddyzm rozprzestrzenił się tam dość szybko przy pomocy handlowców, którzy przybywali na te tereny. W Indiach religię tą rozpowszechnił król Aśoki. W większości wypadków religia ta została rozpowszechniona w sposób pokojowy, bez wymuszania na ludności jej przyjmowania.

Hinduizm - religia dominująca w Indiach, Indonezjii, Nepalu, Sri Lance, Pakistanie. Należy do religii dharmicznych i w swoich założeniach przypomina buddyzm. Jest to wiara w jednego Boga (monoteizm) w wielu wcieleniach. Zakłada ona podziały w społeczeństwie na kasty. Na terenach Indii istnieje duża liczba świątyni oraz klasztorów, gdzie mnisi oddają się medytacji. W Azji występuje także pod bardziej popularną nazwą lamaizmu. Hinduizm zakłada wiarę w reinkarnację (ponowne wcielenia się duszy człowieka w inną postać) oraz dążenie do absolutu zwanego atmanem.

Shinto - nie jest aż tak popularną religią, jednak występuje jako narodowa religia Japończyków. Wiara ta zakłada politeizm, ale bogami mogą być na przykład rzeczy martwe, rośliny, zwierzęta, zjawiska przyrodnicze (deszcz, wiatr, tęcza). Zbiór tychże bóstw nazywa się „kami”. W domach ustawia się niewielkich rozmiarów ołtarzyki, przy których w myślach wypowiada się modlitwę, po czym klaszcze kilkakrotnie. Shinto ma swoje obyczaje, tradycje, świątynie.

Konfucjanizm - dominuje w Chinach oraz Korei Północnej i Południowej. To religia zagłębiająca się przede wszystkim w człowieka i w to, jakie wartości może on przekazać innym. Religia ta zakłada, że trzeba być dobrym i za dobro nie można odpłacać złem, a dobrem (taką tezę znajdziemy także w doktrynie chrześcijaństwa). Konfucjanizm ma swoje świątynie, chociaż konfucjanizm nie wypracował sobie żadnego wzorca modlitewnego. Założycielem religii był Konfucjusz. Głosił on także teorię boskości cesarzy, co władcy niejednokrotnie wykorzystywali.

Islam - obecnie jest to religia posiadająca największą liczbę wyznawców na całym świecie. W Azji dominuje w takich państwach, jak Turcja, Tajwan, Malediwy, Jordania, Iran, Irak, Chiny, Cypr, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jej założycielem był Mahomet, według tradycji - wysłannik Allaha, który miał nawracać na słuszną wiarę pogan zwanych „niewiernymi”. Wierni gromadzą się w okazałych meczetach, gdzie pięć razy dziennie odbywają modlitwy. To religia całego arabskiego świata, której podstawą jest szacunek do drugiego człowieka oraz szerzenie wiary muzułmańskiej wszelkimi możliwymi sposobami.

Oprócz tych najważniejszych, na terenie Azji występują także inne, pomniejsze, choć wciąż popularne wyznania. Są to między innymi: taoizm, animizm, ateizm, prawosławie, katolicyzm, protestantyzm, sikhizm, chondogjo, judaizm (przede wszystkim Izrael). To obszar, na którym występują religie całego świata.

Podobne wypracowania do Religie Azji - opracowanie tematu