Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Wiktoria - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Wiktoria z Sabiny należy do pierwszych męczenników chrześcijańskich. Dzisiaj dostępnych jest o niej niewiele informacji. Wiemy tylko, że poniosła męczeńską śmierć w obronie wiary i było to 18. grudnia około 250 – 303r. (najczęściej podawany jest rok 253).

Nie jest znana dokładna data jej urodzenia, jednak wiemy, iż pochodziła z bogatej rodziny patrycjuszowskiej – Sabinów. Miała bardzo bliską przyjaciółkę (lub siostrę) – Anatolię. Obydwie były pięknymi i dobrze sytuowanymi kobietami, co sprawiło, że cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem mężczyzn. Gdy w ich życiu nastała pora, w czasie której miały połączyć się w pary, Wiktoria zaręczyła się z Eugeniuszem, a Anatolia z Aureliuszem.
Chociaż młodzieńcy pochodzili ze znamienitych rodów, nie wierzyli w naukę Jezusa Chrystusa. Dlatego właśnie kobiety były przerażone perspektywą małżeństwa z nimi. Przyszła święta i Anatolia postanowiły więc złożyć śluby czystości. Postępowanie takie niezwykle rozdrażniło mężczyzn. Najpierw próbowali skłonić swoje wybranki do zmiany decyzji, jednak kobiety pozostały nieugięte. Zatem rozczarowani Eugeniusz i Aureliusz postanowili wydać obydwie kobiety władzy. Wiktoria, jako że była obywatelką Rzymu, poniosła szybką śmierć –...

Podobne wypracowania