Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Wiktoria - życiorys, patronat

Święta Wiktoria z Sabiny należy do pierwszych męczenników chrześcijańskich. Dzisiaj dostępnych jest o niej niewiele informacji. Wiemy tylko, że poniosła męczeńską śmierć w obronie wiary i było to 18. grudnia około 250 – 303r. (najczęściej podawany jest rok 253).

Nie jest znana dokładna data jej urodzenia, jednak wiemy, iż pochodziła z bogatej rodziny patrycjuszowskiej – Sabinów. Miała bardzo bliską przyjaciółkę (lub siostrę) – Anatolię. Obydwie były pięknymi i dobrze sytuowanymi kobietami, co sprawiło, że cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem mężczyzn. Gdy w ich życiu nastała pora, w czasie której miały połączyć się w pary, Wiktoria zaręczyła się z Eugeniuszem, a Anatolia z Aureliuszem.
Chociaż młodzieńcy pochodzili ze znamienitych rodów, nie wierzyli w naukę Jezusa Chrystusa. Dlatego właśnie kobiety były przerażone perspektywą małżeństwa z nimi. Przyszła święta i Anatolia postanowiły więc złożyć śluby czystości. Postępowanie takie niezwykle rozdrażniło mężczyzn. Najpierw próbowali skłonić swoje wybranki do zmiany decyzji, jednak kobiety pozostały nieugięte. Zatem rozczarowani Eugeniusz i Aureliusz postanowili wydać obydwie kobiety władzy. Wiktoria, jako że była obywatelką Rzymu, poniosła szybką śmierć – zginęła od miecza (to samo miało spotkać Anatolię).

Dzisiaj relikwie męczennicy znajdują się w Subiaco, jednak ich cześć związana jest z polską ziemią. W 1625r. Henryk Firlej (arcybiskup gnieźnieński) otrzymał od papieża Urbana VIII część relikwii. Teraz znajdują się w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej w Łowiczu, a św. Wiktoria jest patronką miasta i całej diecezji - święto obchodzone jest 11. listopada. Natomiast jej wspomnienie w Kościele katolickim ma miejsce 23. grudnia. Święta Wiktoria uznawana jest także za pośredniczkę w modlitwach o deszcz.

W ikonografii świętą z Sabiny ukazuje się jako piękną kobietę, która wraz z Anatolią (także świętą) rozdaje ubogim kosztowności. Często przedstawiana jest także w chwili swojej męczeńskiej śmierci – przebicia mieczem. Do jej atrybutów należą: męczeńska palma, miecz w sercu oraz anioł.

Podobne wypracowania do Św. Wiktoria - życiorys, patronat